13 grudnia 2020 – trzydziesta dziewiąta rocznica wprowadzenia STANU WOJENNEGO w Polsce.

W dniu 13 grudnia 1981 roku stojący na czele komunistycznego państwa polskiego generał Wojciech Jaruzelski wprowadził w Polsce stan wojenny. Jego decyzja została potwierdzona specjalnym dekretem Rady Państwa. Dekret był wydany wbrew obowiązującemu prawu, ponieważ konstytucja zakazywała wydawanie takich dokumentów w czasie trwania obrad sejmu. Jednocześnie ukonstytuowała się Wojskowa Rada Ocalenia Narodowego, na której czele stanął Jaruzelski. Stan wojenny nie został wprowadzony w ostatniej chwili, ponieważ był przygotowywany przez Sztab Generalny Wojska Polskiego i Ministerstwo Spraw Wewnętrznych już od października 1980 roku.

Wprowadzenie stanu wojennego w Polsce komuniści uzasadniali załamaniem gospodarczym kraju, groźbą anarchii, wojny domowej i przejęcia władzy przez NSZZ „Solidarność”. Warto zauważyć, że od 1989 generał Jaruzelski zaczął głosić, że istniało realne zagrożenie interwencją wojsk Układu Warszawskiego oraz że wywierano na niego presję ze strony władz ZSRR. W rzeczywistości stan wojenny miał na celu obronę istniejącego systemu poprzez rozbicie i zlikwidowanie „Solidarności” jako wielkiej siły społecznej niezależnej od władzy komunistycznej. Historycy polscy już siedem lat temu ustalili, że wbrew twierdzeniom Jaruzelskiego, to on osobiście domagał się interwencji sowieckiej w naszym kraju, na co strona radziecka się nie zgodziła, ponieważ państwo to było w tym czasie zaangażowane militarnie w wojnę w Afganistanie (1979-1989).

Na podstawie dekretów Rady Państwa i rozporządzeń Rady Ministrów ograniczono podstawowe prawa obywatelskie, m.in. aresztowano lub internowano łącznie ponad 10 tysięcy osób, w tym przewodniczącego Solidarności Lecha Wałęsę, zawieszono, a następnie rozwiązano wszystkie związki zawodowe, zdelegalizowano część organizacji społecznych, zakazano strajków, zmilitaryzowano podstawowe dziedziny gospodarki (komunikację, telekomunikację, górnictwo, energetykę i ponad 100 największych przedsiębiorstw przemysłowych), wprowadzono komisarzy wojskowych do zakładów pracy i instytucji państwowych, zakazano zmian miejsca pobytu obywateli bez zezwolenia władz administracyjnych, przerwano, później jawnie kontrolowano łączność telefoniczną na okres od kilku tygodni do kilku miesięcy, zawieszono wydawanie wielu dzienników i czasopism, emitowano tylko programy I radia i telewizji, wprowadzono godzinę milicyjną oraz cenzurę korespondencji. Stosowano także tryb doraźny w postępowaniu sądowym oraz przeprowadzono polityczno-ideologiczną weryfikację niektórych grup zawodowych (dziennikarzy, nauczycieli, sędziów).

Jednym z zadań stanu wojennego było opanowanie podstawowych ogniw Solidarności przez tajnych współpracowników Służby Bezpieczeństwa (z zamiaru tego wycofano się). Część działaczy Solidarności, którzy uniknęli aresztowania, organizowała strajki w większości wielkich przedsiębiorstw i inne formy, głównie biernego, oporu społecznego (bojkot państwowych środków masowego przekazu, głównie telewizji) oraz odbudowała w podziemiu struktury NSZZ „Solidarność” (zakładowe i regionalne, a w kwietniu 1982 roku  powstała Krajowa Komisja Koordynacyjna). Rozwinął się podziemny drugi obieg wydawniczy i niezależne od władz państwowych życie kulturalne wspierane przez Kościół katolicki. Władze państwowe zwalczały organizacje i instytucje podziemne: strajki okupacyjne i demonstracje uliczne pacyfikowały z użyciem specjalnych oddziałów MO (ZOMO) i ciężkiego sprzętu wojskowego.

Bilans stanu wojennego to łącznie kilkadziesiąt osób zabitych,  zamordowanych lub zmarłych w wyniku pobicia, m.in. w dniu 16 grudnia 1981 roku zastrzelono 9 górników w Kopalni Wujek w Katowicach, a w dniu 31 sierpnia 1982 roku trzech demonstrantów w Lubinie. Wiele tysięcy osób aresztowano i skazano na kary więzienia lub grzywny, pozbawiono pracy, a także zmuszano do składania tzw. deklaracji lojalności wobec władz państwowych. Wśród internowanych prowadzono akcję werbunku na tajnych współpracowników Służby Bezpieczeństwa i namawiano do emigracji. Prowadzono kampanię propagandową uzasadniającą wprowadzenie stanu wojennego i atakującą „Solidarność”. Represjonowanym osobom pomocy udzielał Kościół katolicki: powstał Prymasowski Komitet Pomocy Osobom Pozbawionym Wolności i ich Rodzinom oraz lokalne komitety w diecezjach i parafiach.

Przeciwko wprowadzeniu stanu wojennego wystąpiły USA i inne państwa zachodnie, które wprowadziły sankcje ekonomiczne oraz rozpoczęły akcję informacyjno-propagandowa. Działalność „Solidarności” wspierały centrale związków zawodowych, m.in. AFL-CIO oraz Międzynarodowa Organizacja Pracy. W wielu krajach (głównie RFN, Francja, Włochy, Holandia, państwa skandynawskie) tworzył się spontaniczny ruch poparcia dla Solidarności i potężna akcja pomocy charytatywnej dla ludności Polski.

31 grudnia 1982 roku stan wojenny został zawieszony, a 22 lipca 1983 roku odwołany, przy zachowaniu części represyjnego ustawodawstwa.

Mariusz Sak

Źródło: Internet

Napisz pierwszy komentarz
PDF Drukuj
 
Mikołajki u najmłodszych

Napisz pierwszy komentarz
PDF Drukuj
 
List Rzecznika Praw Dziecka
PDF Drukuj
 
Konkurs plastyczny

W listopadzie, w naszej szkole odbył się konkurs plastyczny pt. „ Wielkie Postaci Warmii i Mazur- Portret Bohatera”. Z uwagi na zdalne nauczanie prace były wykonywane w domu, a ich zdjęcia przesyłane do szkoły w formie elektronicznej. Na konkurs wpłynęło 33 portrety. Komisja w składzie: p. wicedyrektor Barbara Starukiewicz, p. Justyna Komarowska i p. Zbigniew Więcierzewski wyłonili zwycięzców. Pierwsze miejsce przypadło Milenie Lasek uczennicy kl.6, drugie miejsce zajęła praca Mai Gaszczyńskiej z klasy 7, a trzecie miejsce zajęła praca Mileny Chruścińskiej. Komisja konkursowa postanowiła wyróżnić prace uczniów: Antka Hajduka, Jarka Suwezdy, Justyny Jakubenas, Piotrka Kaczmarczyka i Martyny Orłowskiej. Wszystkim uczestnikom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Napisz pierwszy komentarz
PDF Drukuj
 
ANDRZEJKI 2020

Andrzejki zdalnie? Czemu nie…..

Pandemia , brak uczniów w szkole nie przeszkodził, by dzieciakom z klasy 3 i ich rodzeństwu  zorganizować  wieczór andrzejkowy w formie online. Bo jeśli się tylko chce…….można wszystko.

Pomysł się zrodził spontanicznie. Wystarczyło posiedzieć, poszperać w Internecie, przygotować rekwizyty do wróżb.  Dzieciaki  ucharakteryzowane, przebrane, zadbały o odpowiedni nastrój w swoich domach - przyciemnione światło, zapalone świece. O wróżby postarała się wychowawczyni p. Basia Starukiewicz. Było więc lanie wosku online, wróżenie za pomocą kostek do gry, kubeczków,  wróżba z liter, owoców, liczb, imion itp. Była też bajka pt. „ Wieczór andrzejkowy”. Było dużo śmiechu i radości. Nikt się nie martwił, nawet wtedy, gdy wróżba nie była pomyślna. Wszystkie bowiem dzieci wiedziały, że to tylko zabawa i nie można jej  traktować poważnie.

Taka forma przypadła dzieciom do gustu. Mówiły, że to był bardzo miły wieczór.

Barbara Starukiewicz

Napisz pierwszy komentarz
PDF Drukuj
 


Strona 7 z 140
Aktualności
Reklama
free pokerfree poker

INTERNET XXI WIEKU

Reklama

Deklaracja dostępności

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Kalendarz


Dzisiaj jest: Wtorek
20 Kwietnia 2021
Imieniny obchodzą
Agnieszka, Amalia, Czesław, Czech,
Czechasz, Czechoń, Florencjusz,
Florenty, Nawoj, Sulpicjusz, Szymon,
Teodor

Do końca roku zostało 256 dni.
Zodiak: Baran

Kto nas odwiedza

Naszą witrynę przegląda teraz 305 gości 

© 2010 Zespół Szkół w Garbnie.

Zawartość serwisu jest chroniona prawami autorskimi.

Licznik odwiedzin

Dodatki na stronę