Z wizytą w bibliotece w Korszach.

W ramach promocji czytelnictwa wśród najmłodszych uczniów naszej szkoły odwiedziliśmy Miejsko – Gminna Bibliotekę w Korszach. Uczniowie klas 0 – III uczestniczyli w bardzo interesujących zajęciach przygotowanych przez Panie pracujące w bibliotece i czytelni. Na wstępie zwiedzaliśmy bibliotekę i czytelnię. Pani Kasia opowiadała o zasobach biblioteki, pokazywała dzieciom największe i miniaturowe książki, książki złocone oraz bardzo stare. Następnie w czytelni odbyły się zajęcia, które pozwoliły najmłodszym przypomnieć zasady korzystania z biblioteki oraz zasady poszanowania książek.

W drugiej części naszego spotkania dzieci bawiły się przy muzyce, odgadywały zagadki związane z bohaterami ulubionych bajek.

Na zakończenie odbyły się zajęcia plastyczne w czytelni, dzieci wykonały kolorowe zakładki do książek.

Bardzo dziękujemy pracownikom Biblioteki Miejsko – Gminnej w Korszach za miłe przyjęcie i wspólną zabawę.

Justyna Komarowska

Napisz pierwszy komentarz
PDF Drukuj
 
Podziękowanie
PDF Drukuj
 
Walentynki w szkolnej bibliotece

14 dzień lutego to data, która lubią dzieci i dorośli. Walentynkowe święto było pretekstem do zorganizowania w bibliotece szkolnej konkursów i zgadywanek. Całość połączona była z wypożyczeniem ciekawej książki i otrzymaniem słodkiego upominku. Pod biblioteką, podczas każdej z przerw śródlekcyjnych ,ustawiała się długa kolejka chętnych. Uczniowie odgadywali zagadki związane z bohaterami lektur, baśni i bajek, chętnie wypożyczali książki oraz częstowali się słodkimi walentynkowymi upominkami przygotowanymi przez Panią bibliotekarkę. Było dużo śmiechu i zabawy.

Justyna Komarowska

Napisz pierwszy komentarz
PDF Drukuj
 
Dzień Bezpiecznego Internetu

Drugi dzień, drugiego tygodnia drugiego miesiąca to:

Dzień Bezpiecznego Internetu

W tym roku jego hasło to: „DZIAŁAJMY  RAZEM”

Dzień obchodzony jest z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 r.

Głównym celem tej akcji jest:

 • propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych,
 • zaznajomienie rodziców, nauczycieli

i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa online,

 • promocja pozytywnego wykorzystywania Internetu.

Powszechność dostępu Internetu oraz anonimowość w sieci sprawiła, że  coraz więcej dzieci i młodzieży i korzysta z Internetu. Wraz ze wzrostem dostępności zwiększa się także skala zagrożeń internetowych, które mogą mieć negatywny wpływ na prawidłowy rozwój i funkcjonowanie dzieci. Korzystanie z Internetu przez dzieci może wiązać się z następującymi kategoriami zagrożeń:

Do najczęściej występujących należą:

 • Kontakt z niebezpiecznymi treściami, które mogą mieć szkodliwy wpływ na ich psychikę. Do nich zalicza się:

@ filmy, zdjęcia prezentujące przemoc

@ teksty o charakterze pornograficznym,

@ teksty promujące niezdrowe postawy i zachowania tj. hazard, używki, anoreksję, zaangażowanie w działalność sekt.

 • Niebezpieczne kontakty

@ komunikatory

@ czaty

@ portale społecznościowe

 • Cyberprzemoc która przyjmuje formy: nękanie, straszenie, szantażowanie

z użyciem sieci, publikowanie i rozsyłanie ośmieszających lub kompromitujących zdjęć i filmów, jak również podszywanie się pod cudzą tożsamość.

Wirtualny świat to jednak nie tylko zagrożenia dla dzieci, ale również dla wszystkich uczestników cyberprzestrzeni. Codziennie powstaje ponad 100 tysięcy nowych wirusów. Niektóre z nich to zwykła złośliwość hakerów, inne

z kolei mają na celu kradzież cennych informacji, takich jak numery kont czy numery pin.

Dotyczy to już nie tylko komputerów, ale również smartfonów i tabletów.

Wśród aplikacji najbardziej podatnych na ataki złośliwego oprogramowania znajdują się tak popularne nazwy jak:

 • Java,
 • Acrobat Reader
 • Adobe Flash.

NETYKIETA (z j. ang. net – sieć, etykieta – zasady dobrego zachowania)

- to zbiór zasad obowiązujących w sieci, które wymyślili sami internauci, żeby skutecznie

i przyjemnie się komunikować.

PODSTAWOWE ZASADY NETYKIETY

 • Ø Nie rób drugiemu, co tobie nie miłe.

Nie obrażaj innych użytkowników sieci. Pamiętaj, że jesteś odpowiedzialny za swoje działania, a sposób wypowiadania świadczy

o twoim wychowaniu.

 • Ø Nie wysyłaj niechcianych, niepotrzebnych wiadomości, na przykład zawierających prośbę
 • Ø o przesłanie ich do jak największej liczby osób.

To jest spam.

 • Ø Podczas rozmów na forach dyskusyjnych lub przez komunikatory używaj emotikonów (uśmieszków, buziaczków), ale i nie nadużywaj.
 • Ø Pamiętaj, ze PISANIE WIELKIMI LITERAMI jest uznawane za krzyk.
 • Nie umieszczaj w Internecie nielegalnych, nieprawdziwych lub niezgodnych z prawem informacji.
 • Ø Szanuj cudzą własność. Do celów edukacyjnych masz prawo korzystać z materiałów znalezionych w Internecie, ale koniecznie podawaj źródło ich pochodzenia.

Jak bezpiecznie korzystać z Internetu?

 • Ø Zawsze korzystaj z aktualnego systemu operacyjnego, aktualnej przeglądarki internetowej i aktualnego programu antywirusowego
 • Ø Twórz bezpieczne hasła logowania do poczty e-mail i kont w rozmaitych usługach – nie zawieraj w nich oczywistych słów oraz informacji takich jak imię czy data urodzenia i staraj się wymyślać długie hasła
 • Ø Nie korzystaj z tego samego hasła na różnych stronach
 • Nie loguj się do ważnych usług, korzystając z publicznych hotspotów Wi-Fi (bo one szczególnie są narażone na cyberwłamania)
 • Ø Podczas logowania dwa razy sprawdź adres WWW strony i upewnij się, że strona logowania ma certyfikat bezpieczeństwa
 • Nie podawaj w Internecie żadnych danych i nie udostępniaj żadnych zdjęć, do których dostępu nie powinny uzyskać żadne „strony trzecie”
 • Ø Nie wchodź na strony z linków w podejrzanych wiadomościach e-mail i nie otwieraj dodanych do nich załączników
 • Ø Uważaj na skrócone adresy URL, które często mogą stanowić pułapkę.

Kultura i szacunek w Internecie

Jak wynika z hasła tegorocznej edycji, tym razem eksperci ds. cyberbezpieczeństwa koncentrują się nie tylko na ochronie prywatności, ale też na kulturze i szacunku w sieci. Tym samym podkreślany jest fakt, że dialog w Internecie to aktualnie fundament komunikacji międzyludzkiej.

Głośno jest ostatnio o hejcie i rozmaitych formach cyberprzemocy – choć może się wydawać, że problem dotyczy tylko szeroko pojętych celebrytów, w rzeczywistości mierzą się z nim także zwykli użytkownicy: często dzieci (niejednokrotnie będące ofiarami innych młodych ludzi).

Z raportu „Wilki i owce w Internecie” z ubiegłego roku wynika, że 43 proc. internautów między 12. a 24. rokiem życia doświadczyło hejtu skierowanego w swoją stronę, a 20 proc. przyznaje się do hejtowania innych.

Choć rodzice nie są w stanie uchronić swoich dzieci przed cyberprzemocą, odgrywają w tej walce bardzo istotną rolę. Zwraca na to uwagę Kamil Sadkowski z firmy ESET:

Przeprowadzana przez rodziców edukacja jest bardzo ważna. Pozwala wytłumaczyć dziecku skalę zagrożeń w sieci, w tym hejtu. Rodzic powinien regularnie tłumaczyć dziecku, że w sieci nie jest anonimowe – jego tożsamość może zdradzić choćby adres IP. Podobna odpowiedzialność leży po stronie nauczycieli.

Rodzic powinien wspólnie z dzieckiem założyć konto, nauczyć go korzystania z ustawień prywatności, przestrzec przed bezmyślnym wrzucaniem zdjęć, filmów, czy tekstów do Internetu. Małoletni musi być świadomy netykiety, zwracać się do znajomych z szacunkiem, nie używać wulgaryzmów ani nie szykanować innych”.

Napisz pierwszy komentarz
PDF Drukuj
 
Wesołe ferie zimowe… .

W dniach 20.01.2020r. – 24.01.2020r. w naszej szkole odbywało się półzimowisko. Chętni dopisali. Zebrała się grupa 30 wspaniałych, którzy postanowili aktywnie, w gronie koleżanek i kolegów, spędzić zimowy czas….bez śniegu niestety. Organizatorki zapewniły jednak wiele atrakcji uczestnikom. Mamy nadzieję, że nie było nudy i pozostały w pamięci tylko wesołe, szalone wspomnienia.

Uczestnicy, ze względu na wiek zostali podzieleni na dwie grupy : „Pingwinki” i „ Wesoła piętnastka”.

Wspólnie piekliśmy pizzę, którą później zajadaliśmy, braliśmy udział w eksperymentach, oglądaliśmy w kinie zabawne i ciekawe filmy, podziwialiśmy gwiazdozbiory w planetarium, graliśmy w kręgle a w dniu kończącym wspólną przygodę – zażywaliśmy kąpieli w cieplutkiej wodzie parku „Tropikana”.

Nad prawidłowym przebiegiem zimowego wypoczynku czuwała niezastąpiona pani wicedyrektor Barbara Starukiewicz.  Za plan, program i przebieg wspólnych zabaw odpowiadały wychowawczynie – Danuta Wołkowiak i Justyna Komarowska.

Oto kilka fotek.

Napisz pierwszy komentarz
PDF Drukuj
 


Strona 8 z 131
Aktualności
Reklama
free pokerfree poker

INTERNET XXI WIEKU

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Kalendarz


Dzisiaj jest: Czwartek
22 Października 2020
Imieniny obchodzą
Abercjusz, Filip, Halka, Kordula,
Kordelia, Przybysława, Sewer

Do końca roku zostało 71 dni.
Zodiak: Waga

Kto nas odwiedza

Naszą witrynę przegląda teraz 254 gości 

© 2010 Zespół Szkół w Garbnie.

Zawartość serwisu jest chroniona prawami autorskimi.

Licznik odwiedzin

Dodatki na stronę