2 października – Międzynarodowy Dzień Bez Przemocy
Drugiego października, w dniu urodzin Mahatmy Gandiego, przywódcy indyjskiego ruchu niepodległościowego oraz pioniera filozofii i strategii niestosowania przemocy, obchodzimy Międzynarodowy Dzień Bez Przemocy. Dzień ten został ustanowiony przez Zgromadzenie Narodów Zjednoczonych.
W naszej szkole, z tej okazji powstała na korytarzu szkolnym gazetka tematyczna. Wychowawcy przeprowadzili w klasach pogadanki z uczniami na temat różnych form przemocy oraz sposobów zapobiegania przemocy. Wskazali także miejsca, gdzie ofiary przemocy mogą szukać pomocy.
Uczniowie klasy III uczestniczyli w warsztatach przygotowanych przez panie: E. Lisiczyńską i B. Starukiewicz. Dzieci uczyły się o tym, jak być miłym i dobrym i nie sprawiać nikomu przykrości.
NIE DAJ SIĘ UZALEŻNIENIOM – WARSZTATY PROFILAKTYCZNE
Dnia 22 września w naszej szkole odbyły się warsztaty profilaktyczne pod hasłem „ Nie daj sięuzależnieniom”. W zajęciach uczestniczyli uczniowie klas : V, VI, VII i VIII. Warsztat zorganizowany został w związku z realizacją zamierzeń planu profilaktyczno – wychowawczego naszej szkoły. Organizatorem warsztatu było Centrum Profilaktyki „ Ekspert” z Krakowa. Trenerem naszych grup była pani Agnieszka Filipczyk.
Zajęcia odbywały się w trzech modułach. Miały charakter wykładowy oraz warsztatowy. Uczniowie dowiedzieli się o skutkach zażywania dopalaczy, narkotyków, palenia papierosów, e-papierosów oraz spożywania alkoholu. Poruszono tez kwestię uzależnienia od smartfonów i gier komputerowych.
W podsumowaniu warsztatu powstały plakaty. Oto niektóre z nich.
Dnia 9 września biblioteka szkolna we współpracy z nauczycielem języka polskiego, już kolejny raz przystąpiła do Ogólnopolskiej Akcji „ Narodowe Czytanie”. Akcja mająca na celu przybliżenie największych dzieł literatury polskiej objęta jest patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, pana Andrzeja Dudy oraz jego małżonki.
W tym roku wybrano do czytania „ Balladynę” Juliusza Słowackiego. Narodowe czytanie z udziałem pary prezydenckiej oraz wielu znanych i cenionych artystów sceny polskiej, odbyło się 5 września w Ogrodzie Saskim w Warszawie.
W naszej szkole także czytaliśmy ten utwór. Ze względów bezpieczeństwa czytanie lektury odbyło się w klasach. Uczennice klasy VI – Julia Małyska, Nikola Balcewicz, Michalina Rutkowska oraz Milena Lasek , przygotowały słowo wstępne, w którym zaprezentowały historię Narodowego Czytania w Polsce. Julia odczytała list Prezydenta do Polaków, w którym pan Andrzej Duda zachęca do czytania dzieł polskiej literatury. Michalina opowiedziała o idei tej akcji a Nikola oraz Milena, krótko przedstawiły tematykę i treść utworu. Następnie polonistka, pani Małgorzata Assanowicz – Walesiak odczytała w każdej klasie wybrany fragment „ Balladyny”. Wszyscy uczniowie otrzymali pamiątkowy znaczek Narodowego Czytania 2020.