Międzynarodowy Dzień Tolerancji

W dniu 16 listopada 2018 roku obchodziliśmy w naszej szkole Międzynarodowy Dzień Tolerancji. W związku z tym Samorząd Uczniowski postanowił zapoznać społeczność uczniowską z tematyką tolerancji i akceptacji innych ludzi.

W trakcie pierwszej lekcji na I piętrze uczennice klasy 7 sp. przygotowały dwie gazetki ukazujące tematykę tolerancji. Jedna gazetka została w połowie nieskończona. Następnie uczennice ogłosiły po wszystkich klasach, aby uczniowie na przerwach wspólnie dokończyli gazetkę. Każdy uczeń mógł na specjalnej tablicy przyczepić kolorową karteczkę, na której napisał z czym mu się kojarzy pojęcie tolerancji. Akcja na przerwach spotkała się z dość dużym zainteresowaniem, także ze strony nauczycieli i pracowników szkoły. Przyklejono ponad 70 kolorowych karteczek.

Na kolejnych lekcjach (2 i 3) przeprowadzona została specjalna ankieta, która sprawdzała wiedzę uczniów na temat tolerancji nie tylko w naszym kraju, ale także w ich najbliższym otoczeniu. Na lekcji siódmej uczniowie klas 7 – 8 sp. i 3g obejrzeli dwa krótkie filmy pt. „Tolerancja” oraz „Zobacz we mnie człowieka”, które poruszały tematykę nietolerancji wobec innych osób oraz problem ludzi niepełnosprawnych w naszym społeczeństwie.

Ostatnim akcentem obchodów było przedstawienie wyników ankiety uczniowskiej. W ankiecie wzięło udział 95 uczniów, którzy odpowiadali na trzy pytania:

1. Czy uważasz się za osobę tolerancyjną ?

Aż 93 % uczniów określiło się jako osoba tolerancyjna.

2. Czy Polacy są narodem tolerancyjnym wobec innych narodów, kultur i religii ?

Tylko 76 % uczniów uznało, że Polacy są narodem tolerancyjnym.

3. Czy dostrzegasz na co dzień w swoim otoczeniu postawy przejawiające się brakiem tolerancji wobec drugiego człowieka ?

Aż 73 % uczniów przyznało, że dostrzega na co dzień takie postawy w swoim otoczeniu.

Na koniec lekcji odbyła się krótka dyskusja, podczas której próbowano wspólnie wypracować metody zapobiegania postawom przejawiającym agresję i nietolerancję wobec innych ludzi.

(Mariusz Sak)

Napisz pierwszy komentarz
PDF Drukuj Email
 
Sukces SP Garbno na Turnieju Wojewódzkim w Olsztynie.

W dniu 10 listopada 2018 roku odbył się w Olsztynie Wojewódzki Turniej Proobronny pod patronatem Warmińsko – Mazurskiego Kuratora Oświaty. Uczniowie szkół podstawowych, gimnazjum i szkół średnich rywalizowali w kilku konkurencjach.

O godzinie 10.00 przeprowadzono konkurs wiedzy historycznej na temat walk Polaków o niepodległość (1864 – 1918). W dalszej części dnia młodzież została przewieziona na strzelnicę LOK w Olsztynie, gdzie odbyły się konkurencje siłowo – sprawnościowe. Rzucano granatem do celu, strzelano z broni pneumatycznej oraz biegano na orientację. W trakcie biegu należało także przenieść na odległość skrzynkę z amunicją, przenieść rannego na noszach oraz opatrzyć złamanie i krwotok.

W trakcie zawodów, oczekując na start można było zjeść smaczną grochówkę wydawaną z wojskowego kotła. Wieczorem odbyła się uroczystość ogłoszenia wyników, uświetniona występem klasy wojskowej olsztyńskiego Zespołu Szkół Ekonomicznych.

Nasza szkoła była jedyną placówką z poziomu szkół podstawowych i gimnazjalnych, która reprezentowała naszą gminę i powiat.  Odnieśliśmy ogromny sukces:

I msc. indywidualnie i puchar w kategorii: strzelanie z broni pneumatycznej - Norbert Ramotowski z klasy 8.
II msc. drużynowo w kategorii strzelanie z broni pneumatycznej.
II msc. drużynowo w biegu na orientację.
IV msc. drużynowo ogólnie w całym Turnieju.

W skład drużyny z Garbna wchodzili: opiekun Mariusz Sak oraz uczniowie kl. 8: Dawid Baran, Norbert Ramotowski i Patryk Szachniewicz. 

Gratulujemy !

Mariusz Sak 

Napisz pierwszy komentarz
PDF Drukuj Email
 
Mini Turniej Szachowy w SP w Garbnie

W dniach 29 października i 5 listopada 2018 roku w naszej szkole odbył się dwudniowy Mini Turniej Szachowy, w którym udział wzięło 6 członków koła szachowego. Odbyło się  ogółem 12 partii szachowych. Trzy partie zostały oddane walkowerem. Jako jedyna wszystkie partie szachowe wygrała Nikola Balcewicz z klasy 4 sp. W nagrodę otrzymała piękny puchar ufundowany przez opiekuna koła szachowego pana Mariusza Saka. Gratulujemy !

Mariusz Sak

Napisz pierwszy komentarz
PDF Drukuj Email
 
KONKURS PLASTYCZNY "POLSKA-MÓJ DOM, MOJA OJCZYZNA"

Z okazji 100-lecia Odzyskania przez Polskę Niepodległości na przełomie października i listopada 2018r. przeprowadzono w SP w Garbnie na poziomie klas 1-3 konkurs plastyczny pt."Polska -mój dom, moja Ojczyzna". Celem konkursu było ukazanie historii i piękna naszej Ojczyzny oraz krzewienie patriotyzmu wśród najmłodszych Polaków. Wzięło w nim udział 11 uczniów z klas 2 i 3 sp. Jury konkursu w składzie: p.Z.Więcierzewski( przew.), p.J.Dąbkowska i p.M.Kaczmarczyk, biorąc pod uwagę zgodność pracy z tematem konkursu, sposób prezentacji i estetykę oraz samodzielność wykonania, postanowiło wyróżnić prace czterech uczniów. I tak:

I miejsce zajęła Hanna Saik z klasy 2,

II miejsce zdobyła Karina Kuś z klasy 2,

III miejsce zajęła Róża Topa z klasy 2,

Wyróżnienie przyznano Cyprianowi Suszko z klasy 3.

Laureaci konkursu otrzymali pięknie wydane albumy związane z historią Polski, dyplomy oraz słodycze, zaś pozostałym uczestnikom wręczono drobne upominki. Konkurs zorganizowała i przeprowadziła nauczycielka SP w Garbnie pani Joanna Saik, która również ufundowała nagrody w konkursie.

Napisz pierwszy komentarz
PDF Drukuj Email
 
List z okazji Ogólnopolskiego Dnia Praw Dziecka

Nie ma dzieci – są ludzie…

Janusz Korczak

Drodzy i Szanowni,

20 listopada obchodzimy Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka – święto ustanowione przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej w 2014 roku na wniosek Rzecznika Praw Dziecka.

Jego coroczne obchody przypominają o szczególnej roli Polski – inicjatora uchwalenia Konwencji o prawach dziecka, na świecie nazywanej Ojczyzną Praw Dziecka – w tworzeniu światowego systemu ochrony praw najmłodszych. To dzień, w którym głośniej niż zwykle mówimy o prawach dziecka, przypominając, że są one niezbywalne i należy je zawsze respektować.

Drodzy Młodzi Przyjaciele,

już po raz ostatni jako Rzecznik Praw Dziecka, gdyż po 10 latach kończę swoja drugą i ostatnią kadencję na tej funkcji, z całego serca życzę Wam aby Wasze prawa zapisane m.in. Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej oraz Konwencji o prawach dziecka były zawsze i bezdyskusyjnie przestrzegane. Pamiętajcie, że macie prawo domagać się od dorosłych pełnego respektowania przysługujących Wam praw. To nie są przywileje za dobre sprawowanie. Macie je dlatego, ze Jesteście ludźmi. Nie zapominajcie proszę, że każdego człowieka, niezależnie od wieku, kraju pochodzenia, koloru skóry, czy wyznawanej religii, należy traktować z godnością i należnym mu szacunkiem. Proszę też abyście pamiętali, że tam gdzie kończą się Wasze prawa zaczynają się prawa drugiego człowieka i nie można korzystając ze swoich praw naruszać praw drugiego człowieka. Życzę Wam wspaniałego, bezpiecznego i pogodnego dzieciństwa.

Drodzy Dorośli,

prawa dziecka nigdy nie stały i nie stoją w opozycji do praw osób dorosłych – są tak samo prawami człowieka. Nie są one żadnym dodatkiem do systemu ochrony praw człowieka ale równorzędnym i niezbędnym jego elementem. Uszlachetniają ten system i czynią, że wszystkie dzieci są bezpieczniejsze. Uczmy zatem dzieci ich praw i tego jak w mądry sposób z nich korzystać. Chciałbym aby prawa dziecka były dla wszystkich dorosłych codziennością, oczywistością i nie podlegały kontestacji, gdyż służą one jedynie ochronie dobra najmłodszych.

W tym szczególnym dniu pragnę przypomnieć przesłanie Ireny Sendlerowej, której rok obecnie obchodzimy: Dopóki będę żyła, dopóki mi sił starczy, zawsze będę mówiła, że najważniejsze na świecie i w życiu jest Dobro. – tym Dobrem we współczesnym świecie może być ochrona praw najmłodszych oraz traktowanie ich z należnym szacunkiem, nie tylko dzisiaj, ale przez każdy dzień w roku.

Serdecznie pozdrawiam. pozostaję z wyrazami szacunku

Wasz Rzecznik

Marek Michalak

Rzecznik Praw Dziecka (2008-2018)

Kanclerz Międzynarodowej Kapituły Orderu Uśmiechu

Przewodniczący Międzynarodowego Stowarzyszenia im. Janusza Korczaka

 

 

Z poważaniem

Dział Komunikacji Społecznej

Biuro Rzecznika Praw Dziecka

Napisz pierwszy komentarz
PDF Drukuj Email
 


Strona 9 z 108
Aktualności
free pokerfree poker

Kalendarz


Dzisiaj jest: Wtorek
26 Marca 2019
Imieniny obchodzą
Emanuel, Manuela, Feliks, Larysa,
Nikifor, Teodor, Tworzymir

Do końca roku zostało 281 dni.
Zodiak: Baran

Kto nas odwiedza

Naszą witrynę przegląda teraz 49 gości 

© 2010 Zespół Szkół w Garbnie.

Zawartość serwisu jest chroniona prawami autorskimi.

Licznik odwiedzin

Dodatki na stronę