Sukces SP Garbno na Turnieju Wojewódzkim w Olsztynie.

W dniu 10 listopada 2018 roku odbył się w Olsztynie Wojewódzki Turniej Proobronny pod patronatem Warmińsko – Mazurskiego Kuratora Oświaty. Uczniowie szkół podstawowych, gimnazjum i szkół średnich rywalizowali w kilku konkurencjach.

O godzinie 10.00 przeprowadzono konkurs wiedzy historycznej na temat walk Polaków o niepodległość (1864 – 1918). W dalszej części dnia młodzież została przewieziona na strzelnicę LOK w Olsztynie, gdzie odbyły się konkurencje siłowo – sprawnościowe. Rzucano granatem do celu, strzelano z broni pneumatycznej oraz biegano na orientację. W trakcie biegu należało także przenieść na odległość skrzynkę z amunicją, przenieść rannego na noszach oraz opatrzyć złamanie i krwotok.

W trakcie zawodów, oczekując na start można było zjeść smaczną grochówkę wydawaną z wojskowego kotła. Wieczorem odbyła się uroczystość ogłoszenia wyników, uświetniona występem klasy wojskowej olsztyńskiego Zespołu Szkół Ekonomicznych.

Nasza szkoła była jedyną placówką z poziomu szkół podstawowych i gimnazjalnych, która reprezentowała naszą gminę i powiat.  Odnieśliśmy ogromny sukces:

I msc. indywidualnie i puchar w kategorii: strzelanie z broni pneumatycznej - Norbert Ramotowski z klasy 8.
II msc. drużynowo w kategorii strzelanie z broni pneumatycznej.
II msc. drużynowo w biegu na orientację.
IV msc. drużynowo ogólnie w całym Turnieju.

W skład drużyny z Garbna wchodzili: opiekun Mariusz Sak oraz uczniowie kl. 8: Dawid Baran, Norbert Ramotowski i Patryk Szachniewicz. 

Gratulujemy !

Mariusz Sak 

Napisz pierwszy komentarz
PDF Drukuj Email
 
Mini Turniej Szachowy w SP w Garbnie

W dniach 29 października i 5 listopada 2018 roku w naszej szkole odbył się dwudniowy Mini Turniej Szachowy, w którym udział wzięło 6 członków koła szachowego. Odbyło się  ogółem 12 partii szachowych. Trzy partie zostały oddane walkowerem. Jako jedyna wszystkie partie szachowe wygrała Nikola Balcewicz z klasy 4 sp. W nagrodę otrzymała piękny puchar ufundowany przez opiekuna koła szachowego pana Mariusza Saka. Gratulujemy !

Mariusz Sak

Napisz pierwszy komentarz
PDF Drukuj Email
 
KONKURS PLASTYCZNY "POLSKA-MÓJ DOM, MOJA OJCZYZNA"

Z okazji 100-lecia Odzyskania przez Polskę Niepodległości na przełomie października i listopada 2018r. przeprowadzono w SP w Garbnie na poziomie klas 1-3 konkurs plastyczny pt."Polska -mój dom, moja Ojczyzna". Celem konkursu było ukazanie historii i piękna naszej Ojczyzny oraz krzewienie patriotyzmu wśród najmłodszych Polaków. Wzięło w nim udział 11 uczniów z klas 2 i 3 sp. Jury konkursu w składzie: p.Z.Więcierzewski( przew.), p.J.Dąbkowska i p.M.Kaczmarczyk, biorąc pod uwagę zgodność pracy z tematem konkursu, sposób prezentacji i estetykę oraz samodzielność wykonania, postanowiło wyróżnić prace czterech uczniów. I tak:

I miejsce zajęła Hanna Saik z klasy 2,

II miejsce zdobyła Karina Kuś z klasy 2,

III miejsce zajęła Róża Topa z klasy 2,

Wyróżnienie przyznano Cyprianowi Suszko z klasy 3.

Laureaci konkursu otrzymali pięknie wydane albumy związane z historią Polski, dyplomy oraz słodycze, zaś pozostałym uczestnikom wręczono drobne upominki. Konkurs zorganizowała i przeprowadziła nauczycielka SP w Garbnie pani Joanna Saik, która również ufundowała nagrody w konkursie.

Napisz pierwszy komentarz
PDF Drukuj Email
 
List z okazji Ogólnopolskiego Dnia Praw Dziecka

Nie ma dzieci – są ludzie…

Janusz Korczak

Drodzy i Szanowni,

20 listopada obchodzimy Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka – święto ustanowione przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej w 2014 roku na wniosek Rzecznika Praw Dziecka.

Jego coroczne obchody przypominają o szczególnej roli Polski – inicjatora uchwalenia Konwencji o prawach dziecka, na świecie nazywanej Ojczyzną Praw Dziecka – w tworzeniu światowego systemu ochrony praw najmłodszych. To dzień, w którym głośniej niż zwykle mówimy o prawach dziecka, przypominając, że są one niezbywalne i należy je zawsze respektować.

Drodzy Młodzi Przyjaciele,

już po raz ostatni jako Rzecznik Praw Dziecka, gdyż po 10 latach kończę swoja drugą i ostatnią kadencję na tej funkcji, z całego serca życzę Wam aby Wasze prawa zapisane m.in. Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej oraz Konwencji o prawach dziecka były zawsze i bezdyskusyjnie przestrzegane. Pamiętajcie, że macie prawo domagać się od dorosłych pełnego respektowania przysługujących Wam praw. To nie są przywileje za dobre sprawowanie. Macie je dlatego, ze Jesteście ludźmi. Nie zapominajcie proszę, że każdego człowieka, niezależnie od wieku, kraju pochodzenia, koloru skóry, czy wyznawanej religii, należy traktować z godnością i należnym mu szacunkiem. Proszę też abyście pamiętali, że tam gdzie kończą się Wasze prawa zaczynają się prawa drugiego człowieka i nie można korzystając ze swoich praw naruszać praw drugiego człowieka. Życzę Wam wspaniałego, bezpiecznego i pogodnego dzieciństwa.

Drodzy Dorośli,

prawa dziecka nigdy nie stały i nie stoją w opozycji do praw osób dorosłych – są tak samo prawami człowieka. Nie są one żadnym dodatkiem do systemu ochrony praw człowieka ale równorzędnym i niezbędnym jego elementem. Uszlachetniają ten system i czynią, że wszystkie dzieci są bezpieczniejsze. Uczmy zatem dzieci ich praw i tego jak w mądry sposób z nich korzystać. Chciałbym aby prawa dziecka były dla wszystkich dorosłych codziennością, oczywistością i nie podlegały kontestacji, gdyż służą one jedynie ochronie dobra najmłodszych.

W tym szczególnym dniu pragnę przypomnieć przesłanie Ireny Sendlerowej, której rok obecnie obchodzimy: Dopóki będę żyła, dopóki mi sił starczy, zawsze będę mówiła, że najważniejsze na świecie i w życiu jest Dobro. – tym Dobrem we współczesnym świecie może być ochrona praw najmłodszych oraz traktowanie ich z należnym szacunkiem, nie tylko dzisiaj, ale przez każdy dzień w roku.

Serdecznie pozdrawiam. pozostaję z wyrazami szacunku

Wasz Rzecznik

Marek Michalak

Rzecznik Praw Dziecka (2008-2018)

Kanclerz Międzynarodowej Kapituły Orderu Uśmiechu

Przewodniczący Międzynarodowego Stowarzyszenia im. Janusza Korczaka

 

 

Z poważaniem

Dział Komunikacji Społecznej

Biuro Rzecznika Praw Dziecka

Napisz pierwszy komentarz
PDF Drukuj Email
 
List Minister Edukacji Narodowej oraz Głównego Inspektora Sanitarnego

Warszawa, 8 listopada 2018 roku

Szanowni Państwo,

Rodzice i Opiekunowie,

w poczuciu odpowiedzialności za zdrowie dzieci i młodzieży zwracamy się do Państwa z gorącym apelem o docenienie wagi problemu, jakim jest zabezpieczenie Państwa Dziecka przed skutkami zachorowań na choroby zakaźne.

W Europie szczepienia ochronne są prowadzone od ponad 200 lat. W ostatnich dziesięcioleciach w dużym stopniu przyczyniły się one do spadku zachorowań na choroby zakaźne, co znacząco wpłynęło na poprawę sytuacji epidemiologicznej. Tak niski poziom zachorowań zawdzięczamy wysokiej wyszczepialności społeczeństwa w latach 90. XX w., utrzymującej się na poziomie 95-98%. Niepokoją zatem ostatnie dane, które wskazują, że spada liczba osób poddających się szczepieniom przy jednoczesnym wzroście osób uchylających się od nich i wyrażających negatywne opinie na temat szczepionek.

Pragniemy zwrócić uwagę na dramatyczny wzrost liczby zachorowań na odrę w Europie, który obecnie obserwujemy. Od stycznia do września 2018 roku odnotowano ponad 52 tys. przypadków odry. Do 5 października 2018 r. najwięcej zachorowań zarejestrowano w Rumunii (5 100 przypadków), Francji (2 702), Grecji (2 290) oraz we Włoszech (2 248). W krajach spoza UE najwięcej zachorowań odnotowuje się na Ukrainie –  ponad 32 tys. przypadków. Problem odry występuje również w Czechach, Niemczech, Bułgarii, na Węgrzech, Słowacji, Litwie i Łotwie. Na ten obraz nakłada się sytuacja w naszym kraju. Według najnowszych danych od 1 stycznia do 30 października 2018 r. w Polsce zarejestrowano 144 przypadki zachorowań na odrę. W analogicznym okresie roku 2017 zgłoszono ich 59. Liczby te jednoznacznie wskazują na fakt niezwykle dynamicznego rozprzestrzeniania się choroby. W związku z rosnącym zagrożeniem zdrowia dzieci i młodzieży z pewnością jest to dobry czas, żeby zwrócić szczególną uwagę na kwestie profilaktyki chorób zakaźnych poprzez realizację szczepień obowiązkowych.

Pamiętajmy, że w każdej chwili możemy zetknąć się z patogenem wywołującym niebezpieczną infekcję. Odra jest groźna nie tylko z powodu bezpośrednich skutków zachorowania, ale również ze względu na występowanie ciężkich powikłań, które w skrajnych przypadkach mogą prowadzić do śmierci. Szczególnie zagrożone są osoby niezaszczepione, w tym dzieci do 13. miesiąca życia oraz inne osoby z obniżoną odpornością.

Dzięki szczepieniom udało się zmniejszyć liczbę zachorowań na wiele chorób, a niektóre z nich całkowicie wyeliminować. Poddanie dzieci szczepieniom ochronnym jest gwarancją ich bezpieczeństwa. Zapewnia także ochronę osobom niezaszczepionym z powodu wskazań medycznych.

Mając na uwadze doniosłość problemu, zwracamy się do Państwa z gorącym apelem, abyście jako Rodzicie odpowiedzialni za zdrowie swoich dzieci wyciągnęli odpowiednie wnioski z obecnej sytuacji epidemiologicznej. Ważne, aby pamiętali Państwo, że pochopna decyzja odmowy poddania dzieci szczepieniom ochronnym może skutkować poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi związanymi
z powikłaniami chorób zakaźnych takich jak odra.

Licząc na Państwa rozwagę, prosimy o uważne dokonanie wyboru i podjęcie decyzji w myśl tak aktualnego obecnie powiedzenia „lepiej zapobiegać niż leczyć”.

Z wyrazami szacunku

Anna Zalewska Jarosław Pinkas
Minister Edukacji Narodowej                             Główny Inspektor Sanitarny

Napisz pierwszy komentarz
PDF Drukuj Email
 


Strona 10 z 109
Aktualności
free pokerfree poker

Kalendarz


Dzisiaj jest: Środa
24 Kwietnia 2019
Światowy Dzień Ziemi
Imieniny obchodzą
Aleksander, Aleksy, Egbert, Erwin,
Erwina, Fidelis, Grzegorz, Horacy,
Horacjusz, Zbroimir

Do końca roku zostało 252 dni.
Zodiak: Byk

Kto nas odwiedza

Naszą witrynę przegląda teraz 20 gości 

© 2010 Zespół Szkół w Garbnie.

Zawartość serwisu jest chroniona prawami autorskimi.

Licznik odwiedzin

Dodatki na stronę