Happening

Czy to ma tak wyglądać?

”O czym Marzycie? O miłości? O szczęściu?

To tak jak my

Mieliśmy plany…pomysły…mieliśmy przyjaciół, dziewczyny…

Gdy przyszli nam to wszystko odebrać… Powiedzieliśmy nie!

Był strach, … był ból,… ale silniejszy był bunt.

Wiedzieliśmy, że cena będzie wysoka

nie chcieliśmy tylko przeżyć… chcieliśmy żyć… żyliśmy”

28 listopada 2018r. w naszej szkole został zorganizowany happening dotyczący postaci Jana Romana Bytnara ps. RUDY. Młody człowiek, który podczas II Wojny Światowej oddał życie za wolność, przyjaźń i ideały.

Od początku okupacji zaangażował się w konspiracyjne działania powołanych przez harcerskie związki Szarych Szeregów.

Początkowo zajmował się małym sabotażem, potem dywersją i akcjami zbrojnymi. 23. Marca 1943r. został aresztowany ze swym ojcem przez Gestapo

Mimo brutalnych tortur, w śledztwie nie wydał nikogo.

Uczniowie klasy VII i IV brawurowo zainscenizowali w czasie przerwy na szkolnym korytarzu Akcje pod Arsenałem. RUDY został odbity z rąk Niemców.

Napisz pierwszy komentarz
PDF Drukuj Email
 
Andrzejki klas 1-3

Napisz pierwszy komentarz
PDF Drukuj Email
 
Z pieśnią przez dzieje Polski

 

„Płomień rozgryzie malowane dzieje,

Skarby mieczowi spustoszą złodzieje,

Pieśń ujdzie cało”

Tym mottem rozpoczęło  się w naszej szkole patriotyczne spotkanie muzyczne  pt. „Z pieśnią przez dzieje Polski”. Zorganizowano je  dwukrotnie.

22 listopada 2018r. zaprosiliśmy  do naszej szkoły społeczność lokalną, natomiast 23 listopada społeczność szkolną. Podczas spotkania  przypomnieliśmy  pieśni i piosenki , które śpiewano niegdyś w polskich domach,  pieśni które towarzyszyły narodowi polskiemu w ważnych wydarzeniach dziejowych. Była to doskonała okazja do wspólnego wyśpiewania najbardziej znanych pieśni i piosenek patriotycznych związanych ze 100 -    leciem  odzyskania niepodległości . Śpiew  odbył się przy wsparciu uczniów, które przygotowały panie: Małgorzatę Rodziewicz i Barbarę Starukiewicz.

Celem tego spotkania było  zachęcenie zarówno uczniów, jak i dorosłych  do wskrzeszenia i kontynuowania tradycji wspólnego śpiewania w gronie rodzinnym i towarzyskim, do  rozwijania  poczucia więzi rodzinnej i narodowej, a także przybliżenia  naszej  historii i ułatwienie  jej zrozumienia.

Przy wyborze pieśni kierowano  się chronologiczną historią pieśni i piosenek z biegiem lat nobilitowanych do rangi pieśni   narodowych i ojczystych . Zaprezentowano  też utwory lżejsze i popularne , których zadaniem jest malowanie  dawnych  obyczajów, folkloru i historii .

Do spotkania uczniowie i opiekunowie grupy starannie się przygotowywali. Najpierw trwały prace nad wyborem pieśni i piosenek, przygotowanie zaproszeń na to wydarzenie, przygotowanie śpiewników dla uczestników oraz dekoracji. Potem grupa ćwiczyła pod kierunkiem swoich nauczycieli śpiew wybranego repertuaru.

 

Licznie zgromadzeni mieszkańcy naszej lokalnej społeczności chętnie włączali się w śpiew pieśni i piosenek. Wrażenia były niesamowite. Mali i duzi, starsi i młodsi, rodzice, dziadkowie, rodzeństwo wszyscy łączyli się we wspólnym śpiewie, śpiewie płynącym prosto z serca. W niejednym oku zakręciła się łza.

Po spotkaniu usłyszeliśmy wiele ciepłych słów od mieszkańców. Dziękowali nam za to pięknie przygotowane spotkanie. Cieszyli się, ze mogli być jego uczestnikami.

Spotkanie dla uczniów szkoły również było bardzo udane. Niezmiernie cieszył nas fakt, że do wspólnego śpiewu włączali się wszyscy. Nawet nasi najmłodsi próbowali nucić melodie lub klaskać do rytmu. Wzruszona pani dyrektor dziękowała  za zorganizowanie w naszej szkole tego wydarzenia.

Napisz pierwszy komentarz
PDF Drukuj Email
 
ANDRZEJKI KLAS IV-VI

W piątek 30 listopada 2018r. odbyła się tradycyjna impreza andrzejkowa zorganizowana przez klasy 4, 5 i 6 wraz z wychowawczyniami.

Po lekcjach, o godz. 12.30 uczniowie zebrali się w swoich salach, gdzie przygotowali słodki poczęstunek. Każdy przyniósł coś dobrego do przegryzienia i picia. Po degustacji, najpierw każda klasa w swoim gronie, przeprowadziła różne wróżby, np. wybieranie imienia przyszłego małżonka poprzez nakłucie go na specjalnie przygotowanym sercu, losowanie wykonywanego w przyszłości zawodu, czy tradycyjne lanie wosku. Następnie przenieśliśmy się na korytarz na I piętrze, tam już wspólnie, uczniowie wszystkich trzech klas kontynuowali zabawę. Młodzież z klasy VI przygotowała stoiska z wróżbami, gdzie jeszcze raz można było poznać swój los. Oliwka z kl. V i Malwina z kl. IV poprowadziły energetyczną zumbę. Wspólnie śpiewaliśmy i tańczyliśmy do popularnych piosenek rozrywkowych.

Czas upłynął bardzo szybko i o godzinie 15.00 wszyscy wymęczeni, ale zadowoleni rozjechali się do domów.

 

J. Komarowska, E. Nowińska-Dymek i M. Włodarska

Napisz pierwszy komentarz
PDF Drukuj Email
 
AKCJA „ZŁÓŻ ŻYCZENIA MARSZAŁKOWI”

W związku ze zbliżającą się 151. rocznicą urodzin Pierwszego Marszałka Polski Józefa Piłsudskiego uczniowie klas V-VIII i III gimnazjum tworzyli specjalne kartki okolicznościowe oraz redagowali odpowiednie życzenia.

Nasze działania były nawiązaniem do tradycji II Rzeczpospolitej, kiedy to dzieci w szkołach uczyły się rysować podobizny Józefa Piłsudskiego i wysyłały mu kartki z życzeniami imieninowymi (19 marca) lub urodzinowymi (5 grudnia). Wówczas kult Pierwszego Marszałka szerzył się w całej Polsce i trwa do dziś. Wyrazem tego jest chociażby prawie 100 laurek, które wykonali nasi uczniowie. Prace powstawały podczas zajęć technicznych, natomiast nad treścią życzeń czuwały panie polonistki. Mimo tego uczniowie mogli wykazać się pełną kreatywnością – technika wykonania kartek była dowolna, a życzenia miały być twórczo rozwinięte. Całą akcję poprzedził wykład na temat życia i działalności Józefa Piłsudskiego, który zorganizował pan historyk. Była to świetna okazja do lepszego poznania sylwetki jednego z głównych twórców niepodległości, wszak w tym roku obchodzimy szczególną rocznicę jej odzyskania.

Spośród wszystkich wykonanych kartek wybrano 22, które zostały wysłane na adres Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku. Mamy nadzieję, że dotrą na czas.

E. Nowińska-Dymek

M. Włodarska

Napisz pierwszy komentarz
PDF Drukuj Email
 


Strona 10 z 111
Aktualności
free pokerfree poker

Kalendarz


Dzisiaj jest: Niedziela
25 Sierpnia 2019
Imieniny obchodzą
Gaudencjusz, Gaudenty, Grzegorz, Ludwik,
Luiza, Michał, Sieciesław

Do końca roku zostało 129 dni.
Zodiak: Panna

Kto nas odwiedza

Naszą witrynę przegląda teraz 91 gości 

© 2010 Zespół Szkół w Garbnie.

Zawartość serwisu jest chroniona prawami autorskimi.

Licznik odwiedzin

Dodatki na stronę