List Minister Edukacji Narodowej oraz Głównego Inspektora Sanitarnego

Warszawa, 8 listopada 2018 roku

Szanowni Państwo,

Rodzice i Opiekunowie,

w poczuciu odpowiedzialności za zdrowie dzieci i młodzieży zwracamy się do Państwa z gorącym apelem o docenienie wagi problemu, jakim jest zabezpieczenie Państwa Dziecka przed skutkami zachorowań na choroby zakaźne.

W Europie szczepienia ochronne są prowadzone od ponad 200 lat. W ostatnich dziesięcioleciach w dużym stopniu przyczyniły się one do spadku zachorowań na choroby zakaźne, co znacząco wpłynęło na poprawę sytuacji epidemiologicznej. Tak niski poziom zachorowań zawdzięczamy wysokiej wyszczepialności społeczeństwa w latach 90. XX w., utrzymującej się na poziomie 95-98%. Niepokoją zatem ostatnie dane, które wskazują, że spada liczba osób poddających się szczepieniom przy jednoczesnym wzroście osób uchylających się od nich i wyrażających negatywne opinie na temat szczepionek.

Pragniemy zwrócić uwagę na dramatyczny wzrost liczby zachorowań na odrę w Europie, który obecnie obserwujemy. Od stycznia do września 2018 roku odnotowano ponad 52 tys. przypadków odry. Do 5 października 2018 r. najwięcej zachorowań zarejestrowano w Rumunii (5 100 przypadków), Francji (2 702), Grecji (2 290) oraz we Włoszech (2 248). W krajach spoza UE najwięcej zachorowań odnotowuje się na Ukrainie –  ponad 32 tys. przypadków. Problem odry występuje również w Czechach, Niemczech, Bułgarii, na Węgrzech, Słowacji, Litwie i Łotwie. Na ten obraz nakłada się sytuacja w naszym kraju. Według najnowszych danych od 1 stycznia do 30 października 2018 r. w Polsce zarejestrowano 144 przypadki zachorowań na odrę. W analogicznym okresie roku 2017 zgłoszono ich 59. Liczby te jednoznacznie wskazują na fakt niezwykle dynamicznego rozprzestrzeniania się choroby. W związku z rosnącym zagrożeniem zdrowia dzieci i młodzieży z pewnością jest to dobry czas, żeby zwrócić szczególną uwagę na kwestie profilaktyki chorób zakaźnych poprzez realizację szczepień obowiązkowych.

Pamiętajmy, że w każdej chwili możemy zetknąć się z patogenem wywołującym niebezpieczną infekcję. Odra jest groźna nie tylko z powodu bezpośrednich skutków zachorowania, ale również ze względu na występowanie ciężkich powikłań, które w skrajnych przypadkach mogą prowadzić do śmierci. Szczególnie zagrożone są osoby niezaszczepione, w tym dzieci do 13. miesiąca życia oraz inne osoby z obniżoną odpornością.

Dzięki szczepieniom udało się zmniejszyć liczbę zachorowań na wiele chorób, a niektóre z nich całkowicie wyeliminować. Poddanie dzieci szczepieniom ochronnym jest gwarancją ich bezpieczeństwa. Zapewnia także ochronę osobom niezaszczepionym z powodu wskazań medycznych.

Mając na uwadze doniosłość problemu, zwracamy się do Państwa z gorącym apelem, abyście jako Rodzicie odpowiedzialni za zdrowie swoich dzieci wyciągnęli odpowiednie wnioski z obecnej sytuacji epidemiologicznej. Ważne, aby pamiętali Państwo, że pochopna decyzja odmowy poddania dzieci szczepieniom ochronnym może skutkować poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi związanymi
z powikłaniami chorób zakaźnych takich jak odra.

Licząc na Państwa rozwagę, prosimy o uważne dokonanie wyboru i podjęcie decyzji w myśl tak aktualnego obecnie powiedzenia „lepiej zapobiegać niż leczyć”.

Z wyrazami szacunku

Anna Zalewska Jarosław Pinkas
Minister Edukacji Narodowej                             Główny Inspektor Sanitarny

Napisz pierwszy komentarz
PDF Drukuj Email
 
Seans kina patriotycznego w Szkole Podstawowej w Garbnie.

Seans kina patriotycznego w Szkole Podstawowej w Garbnie.

W dniu 9 listopada 2018 roku odbył się w naszej szkole seans kina patriotycznego. Było to jedno z wydarzeń wchodzących w skład szkolnych obchodów 100lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Wydarzenie to przygotował nauczyciel historii pan Mariusz Sak. Uczniowie klas 7 i 8 szkoły podstawowej oraz 3 gimnazjum obejrzeli film historyczny z 1992 roku w reżyserii Juliusza Machulskiego pt. „Szwadron”.

Jak opisuje ten film na swojej stronie FILMPOLSKI.PL:

Akcja filmu rozgrywa się w roku 1863 na ziemiach zaboru rosyjskiego. Bohaterem "Szwadronu" jest pochodzący ze szlacheckiej rosyjskiej rodziny młody baron Fiodor Jeremin. Wstępuje on na ochotnika do szwadronu dragonów - chce zaimponować dziewczynie, w której zakochał się bez wzajemności. W Polsce wybucha powstanie, Jeremin zgłasza się do oddziału wysłanego do jego stłumienia. Wydaje mu się, że Polacy pokonani zostaną z łatwością, a on bez większego wysiłku zdobędzie stopień oficerski, ordery, łupy i sławę bohatera. W szwadronie służy również rotmistrz Dobrowolski, Polak. Właśnie on wyróżnia się największym okrucieństwem wobec miejscowej ludności. Patrol rosyjski chwyta młodego Żyda Symchę. Dobrowolski, przekonany, że Symcha jest powstańczym łącznikiem, każe go powiesić mimo protestów innych oficerów. Jeremin głęboko przeżywa egzekucję. Widzi brutalność Kozaków pacyfikujących wsie i zaczyna współczuć walczącym Polakom. Ze szwadronu dezerterują dwaj szeregowcy: Jemieljanow i Niczyporczuk. Jeremin martwi się losem Niczyporczuka, który w jednej z potyczek uratował mu życie. Spostrzega w wiejskiej karczmie polską szlachciankę i urzeczony jej urodą pragnie ją poznać. Tymczasem Rosjanom udaje się aresztować pułkownika Markowskiego. Ten legendarny żołnierz powstania jest dla nich bezcenny. Współpracujący z Rosjanami rządca Petersigle zaprasza oficerów szwadronu na obiad. Emilia Petersigle, jego córka, jest dziewczyną, którą Jeremin zachwycił się w karczmie, lecz ona traktuje go jak wroga, gdyż całym sercem opowiada się po stronie powstańców. Nocą aresztowany pułkownik popełnia samobójstwo. Niczyporczuk wpada w ręce Rosjan. Za dezercję zostaje skazany na karę dwóch tysięcy pałek. W czasie egzekucji umiera. Szwadron Jeremina oddala się z wioski w ulewnym deszczu.

Film spotkał się z dużym zainteresowaniem naszej młodzieży szkolnej. Po filmie odbyła się dyskusja na temat postaw Polaków w tragicznych czasach zaborów i podczas walki o niepodległość państwa polskiego.

(Mariusz Sak)

Napisz pierwszy komentarz
PDF Drukuj Email
 
GMINNY KONKURS POEZJI I PIEŚNI PATROTYCZNYCH

13 listopada 2018r. pięcioro reprezentantów naszej szkoły uczestniczyło w gminnym konkursie piosenki patriotycznej i gminnym konkursie recytatorskim poezji patriotycznej zorganizowanym przez Szkołę Podstawową w Łankiejmach. Oprócz nas i gospodarzy, do rywalizacji stanęli też uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Korszach.

Poziom konkursu był bardzo wyrównany, wszyscy uczestnicy pięknie zaprezentowali swoje utwory, niektóre w zupełnie zaskakujących interpretacjach. Naszym reprezentantom udało się stanąć czterokrotnie na podium.

W konkursie recytatorskim, w kategorii klas 4-6 I miejsce zajęła Maja Gaszczyńska uczennica klasy V z wierszem K.I. Gałczyńskiego „Pieśń o fladze”, a II miejsce zdobyła Milena Lasek z klasy IV prezentująca wiersz A. Słonimskiego „Polska”. W tym samym konkursie, w kategorii klas 7-gimnazjum II miejsce zajęła Julia Pietrzyk z klasy VIII, która wzruszyła jury recytacją wiersza K.K. Baczyńskiego „Elegia o chłopcu polskim”. Natomiast w konkursie piosenki patriotycznej bezapelacyjnie zwyciężyła Paulina Paluch z klasy VII, dzięki brawurowemu wykonaniu utworu z filmu „Miasto 44”.

Konkurs był świetną okazją do zaprezentowania własnych umiejętności artystycznych oraz możliwością porównania ich ze swoimi rówieśnikami. Była to cenna lekcja dla wszystkich uczestników.

Ewa Nowińska-Dymek

Napisz pierwszy komentarz
PDF Drukuj Email
 
NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI I ŚLUBOWANIE PIERWSZOKLASISTÓW

Tradycyjnie, jak co roku, nasza szkoła włączyła się w ogólnopolskie obchody Narodowego Święta Niepodległości.  Wzorem poprzednich lat były one również doskonałą okazją do uczczenia szkolnej uroczystości pasowania i ślubowania pierwszoklasistów.

Uroczysty apel, który odbył się w piątek – 09.11.2018r. na 4 i 5 lekcji – składał się z dwóch części. Najpierw, po wprowadzeniu sztandaru szkoły, punktualnie o godzinie 11:11, licznie zebrani uczniowie, nauczyciele, pracownicy szkoły oraz rodzice odśpiewali hymn państwowy. W tym roku miał on szczególny wydźwięk, ponieważ wzięliśmy udział w akcji „Rekord dla Niepodległej”, podczas której większość polskich szkół, tego właśnie dnia o symbolicznej godzinie 11:11 odśpiewało wspólnie „Mazurka Dąbrowskiego”.

Następnie z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości klasa VII pod kierunkiem p. Ewy Nowińskiej-Dymek przygotowała ciekawą inscenizację, obrazującą burzliwe losy naszej ojczyzny. Po ich występie, prowadząca uroczystość przeegzaminowała widownię ze znajomości wiersza Władysława Bełzy „Katechizm polskiego dziecka”, rozpoczynającego się od słów „Kto Ty jesteś?”. Okazało się, że wszyscy wyśmienicie znają słowa tego szczególnego utworu i chóralnie bez pomyłki wyrecytowali cały wiersz.

W części drugiej główną rolę odegrali pierwszoklasiści, którzy wraz z wychowawczynią p. Barbarą Starukiewicz i p. Elżbietą Lisiczyńską, przygotowali krótki występ artystyczny. Przedstawili oni wspaniałe wiersze i piosenki tematycznie związane z Polską i zdobywaniem wiedzy, nie tylko o własnym kraju. Następnie przysięgając na sztandar szkoły wygłosili rotę ślubowania pierwszoklasisty, po czym, pani dyrektor Stefania Siewruk-Welens dokonała symbolicznego pasowania na ucznia Szkoły Podstawowej w Garbnie. Tym samym do społeczności uczniowskiej dołączyło 13 osób.

Na zakończenie kilka słów do wszystkich zebranych skierowała pani dyrektor, która nie kryła wzruszenia związanego z pięknym odśpiewaniem hymnu oraz chóralną recytacją wiersza bliskiego sercu każdego Polaka.  Uczniowie uczestniczyli w tym dniu w szczególnej lekcji historii, która na długo pozostanie w naszej pamięci.

Zapraszamy do galerii zdjęć.

Napisz pierwszy komentarz
PDF Drukuj Email
 
ŚNIADANIE DAJE MOC

8 listopada 2018r. w ramach Europejskiego Tygodnia Zdrowego Jedzenia i Gotowania przedszkolaki  z grupy "0"i uczniowie klas 1-3 po raz kolejny wzięli udział w akcji "Śniadanie daje moc". Wspólnie z paniami przygotowywali wspólnie zdrowe śniadanie, pamiętając o tym, że jest to niezbędny posiłek w codziennym i prawidłowym funkcjonowaniu każdego człowieka. Klasa 1 przygotowała również niespodziankę nauczycielom, zachęcając ich do przygotowania zdrowych kanapek i życząc smacznego.

Nauczycielki klas 0-3 SP w Garbnie

Napisz pierwszy komentarz
PDF Drukuj Email
 


Strona 10 z 108
Aktualności
free pokerfree poker

Kalendarz


Dzisiaj jest: Wtorek
26 Marca 2019
Imieniny obchodzą
Emanuel, Manuela, Feliks, Larysa,
Nikifor, Teodor, Tworzymir

Do końca roku zostało 281 dni.
Zodiak: Baran

Kto nas odwiedza

Naszą witrynę przegląda teraz 70 gości 

© 2010 Zespół Szkół w Garbnie.

Zawartość serwisu jest chroniona prawami autorskimi.

Licznik odwiedzin

Dodatki na stronę