NIE DAJ SIĘ UZALEŻNIENIOM – WARSZTATY PROFILAKTYCZNE

Dnia 22 września w naszej szkole odbyły się warsztaty profilaktyczne pod hasłem „ Nie daj się uzależnieniom”. W zajęciach uczestniczyli uczniowie klas : V, VI, VII i VIII.  Warsztat zorganizowany został w związku z realizacją zamierzeń planu profilaktyczno – wychowawczego naszej szkoły. Organizatorem warsztatu było Centrum Profilaktyki „ Ekspert” z Krakowa. Trenerem naszych grup była pani Agnieszka Filipczyk.

Zajęcia odbywały się w trzech modułach. Miały charakter wykładowy oraz warsztatowy. Uczniowie dowiedzieli się o skutkach zażywania dopalaczy, narkotyków, palenia papierosów, e-papierosów oraz spożywania alkoholu. Poruszono tez kwestię uzależnienia od smartfonów i gier komputerowych.

W podsumowaniu warsztatu powstały plakaty. Oto niektóre z nich.

Napisz pierwszy komentarz
PDF Drukuj
 
Książką połączeni, czyli o roli czytania w życiu dziecka.
PDF Drukuj
 
Narodowe Czytanie 2020

Dnia 9 września biblioteka szkolna we współpracy z nauczycielem języka polskiego, już kolejny raz przystąpiła do Ogólnopolskiej Akcji „ Narodowe Czytanie”. Akcja mająca na celu przybliżenie największych dzieł literatury polskiej objęta jest patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, pana Andrzeja Dudy oraz jego małżonki.

W tym roku wybrano do czytania „ Balladynę” Juliusza Słowackiego. Narodowe czytanie z udziałem pary prezydenckiej oraz wielu znanych i cenionych artystów sceny polskiej, odbyło się 5 września w Ogrodzie Saskim w Warszawie.

W naszej szkole także czytaliśmy ten utwór. Ze względów bezpieczeństwa czytanie lektury odbyło się w klasach. Uczennice klasy VI – Julia Małyska, Nikola Balcewicz, Michalina Rutkowska oraz Milena Lasek , przygotowały słowo wstępne, w którym zaprezentowały historię Narodowego Czytania w Polsce. Julia odczytała list  Prezydenta do Polaków, w którym pan Andrzej Duda zachęca do czytania dzieł polskiej literatury. Michalina opowiedziała o idei tej akcji a Nikola oraz Milena, krótko przedstawiły tematykę i treść utworu. Następnie polonistka, pani Małgorzata Assanowicz – Walesiak odczytała w każdej klasie wybrany fragment „ Balladyny”. Wszyscy uczniowie otrzymali pamiątkowy znaczek Narodowego Czytania 2020.

Justyna Komarowska

Małgorzata Assanowicz - Walesiak

Napisz pierwszy komentarz
PDF Drukuj
 
Aktualny plan lekcji

 

Plan lekcji do pobrania po kliknięciu w wybraną ikonę.

Napisz pierwszy komentarz
PDF Drukuj
 
Zasady bezpiecznego korzystania z pojazdów publicznego transportu zbiorowego w trakcie epidemii SARS-CoV-2 w Polsce – wytyczne MI i GIS

Zasady bezpiecznego korzystania
z pojazdów publicznego transportu zbiorowego w trakcie epidemii
SARS-CoV-2 w Polsce.

Główny Inspektorat Sanitarny, Ministerstwo Zdrowia, Ministerstwo Infrastruktury, 24.08.2020 r.

Pasażer:

 1. 1. Pasażer ma obowiązek zasłaniania ust i nosa w pojazdach publicznego transportu zbiorowego.
 2. 2. Pasażer ma obowiązek zachowania bezpiecznego odstępu od innych pasażerów.
 3. 1. Obsługa pojazdu ma obowiązek zasłaniania ust i nosa (rekomendowane maseczki, przyłbice). Obowiązek nie dotyczy kierowców pojazdów, którzy przebywają w wydzielonych w pojeździe kabinach, nie mając kontaktu z pasażerami i innymi pracownikami obsługi pojazdu.
 4. 2. Kierujący pojazdem może  nie wpuścić  do pojazdu osoby bez zasłoniętych ust i nosa oraz wyprosić  pasażera z pojazdu, który nie zasłania ust i nosa.
 5. 3. Zablokowanie przycisków do otwierania/zamykania drzwi. Otwieranie/zamykanie drzwi przez kierującego.
 6. 1. Obłożenie miejsc w pojazdach musi być zgodne z aktualnymi przepisami prawnymi:
 7. 50% liczby miejsc siedzących albo 30% liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących, określonych w dokumentacji technicznej lub dokumentacji techniczno-ruchowej dla danego typu środka transportu albo pojazdu przy jednoczesnym pozostawieniu w środku transportu albo pojeździe co najmniej 50% miejsc siedzących niezajętych – w ramach gminnych przewozów pasażerskich, komunikacji miejskiej, powiatowo-gminnych przewozów pasażerskich i powiatowych przewozów pasażerskich w rozumieniu art. 4 ust. 1 pkt 3, 4, 10 i 10a ustawy z dnia 16 grudnia 2010 r. o publicznym transporcie zbiorowym i przewozów pojazdami samochodowymi przeznaczonymi konstrukcyjnie do przewozu więcej niż 9 osób łącznie z kierowcą – wykonywanych wyłącznie w obszarze czerwonym,
 8. 100% liczby miejsc siedzących albo 50% liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących określonych w dokumentacji technicznej lub dokumentacji techniczno-ruchowej dla danego typu środka transportu albo pojazdu przy jednoczesnym pozostawieniu w środku transportu albo pojeździe co najmniej 50% miejsc siedzących niezajętych.
 9. 2. Ozonowanie pojazdu lub dezynfekcja z użyciem alternatywnej metody po zakończeniu przewozu każdego dnia.
 10. 3. Regularne mycie i dezynfekcja, stosownie do potrzeb, powierzchni dotykowych w pojeździe podczas przerw w pracy pojazdu, nie mniej niż 2 razy dziennie.
 11. 4. W razie konieczności  zwiększenie częstotliwości kursowania pojazdów w godzinach szczytu komunikacyjnego.
 12. 5. W przypadku szkolnych przewozów autobusowych, zapewnienie środków do dezynfekcji rąk przy wsiadaniu do pojazdu i po jego opuszczeniu przez pasażerów.
 13. 6. Zapewnienie dla pasażerów środków do dezynfekcji na terminalach, dworcach autobusowych, z których odjeżdżają i przyjeżdżają pojazdy komunikacji publicznej.
 14. 7. Umieszczenie w pojeździe informacji dot. obowiązku zasłaniania ust i nosa oraz zachowania dystansu społecznego co najmniej 1,5 m.
 15. 8. Aktualizowanie zasad w zależności od obowiązywania w danym powiecie strefy czerwonej lub żółtej.
 16. 9. W przypadku stosowania w pojeździe urządzeń wentylacyjno-klimatyzacyjnych, tzn. działających w systemie zapewniającym możliwość pracy bez stosowania powietrza pochodzącego z cyrkulacji powietrze zużyte wywiewane z wnętrza pojazdu powinno być, w miarę możliwości, usuwane na zewnątrz, a do wnętrza nawiewane powinno być głównie uzdatnione powietrze świeże (atmosferyczne) z możliwie jak najmniejszym dodatkiem powietrza z systemu cyrkulacji.

Kierowca i obsługa pojazdu:

Przedsiębiorca:

10. Jeśli w pojeździe stosowane jest powietrze podlegające cyrkulacji, krążące w układzie zamkniętym, powinno podlegać filtracji z użyciem wysokiej klasy filtrów powietrza o oznaczeniach zgodnych z aktualną klasyfikacją filtrów i normami określającymi ich sprawność w zakresie redukcji liczby cząstek o określonej wielkości – stosowanie powietrza z cyrkulacji jest dopuszczalne tylko w przypadku braku możliwości innych rozwiązań technicznych oraz ograniczone do niezbędnego minimum. Personel techniczny podczas dezynfekcji musi stosować odpowiednie środki ochrony osobistej.

11. W przypadku braku wentylacji lub klimatyzacji, pożądanym jest, aby wymiana powietrza w środkach transportu odbywała się poprzez pozostawienie otwartych okien i wywietrzników dachowych.

12. W przypadku zagrożenia biologicznego (przejazd osoby chorej z wyraźnymi objawami choroby, krew i wymioty) konieczne jest natychmiastowe wycofanie pojazdów z eksploatacji do czasu pełnej dezynfekcji.

 

Napisz pierwszy komentarz
PDF Drukuj
 


Strona 2 z 131
Aktualności
Reklama
free pokerfree poker

INTERNET XXI WIEKU

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Kalendarz


Dzisiaj jest: Niedziela
25 Października 2020
Imieniny obchodzą
Bonifacy, Bończa, Chryzant, Daria,
Inga, Kryspin, Maur, Sambor, Taras,
Teodozjusz, Wilhelmina

Do końca roku zostało 68 dni.
Zodiak: Skorpion

Kto nas odwiedza

Naszą witrynę przegląda teraz 246 gości 

© 2010 Zespół Szkół w Garbnie.

Zawartość serwisu jest chroniona prawami autorskimi.

Licznik odwiedzin

Dodatki na stronę