ROZPOCZĘLIŚMY NOWY ROK SZKOLNY 2019/2020 # PRZERWANY MARSZ

W poniedziałek 02.09.2019r. miała miejsce inauguracja roku szkolnego 2019/2020, która miała szczególny charakter, ponieważ w związku z przypadającą w tym roku 80. rocznicą wybuchu II wojny światowej, dołączyliśmy do ogólnopolskiego projektu „Przerwany marsz” (www.przerwanymarsz.pl).

Uroczystość rozpoczęliśmy od Mszy Świętej, podczas której modliliśmy się o pomyślność na kolejne 10 miesięcy wspólnej pracy. Następnie wszyscy uczniowie, rodzice i nauczyciele zebrali się na placu przed szkołą, tworząc długi kondukt, na którego czele stanęli zaproszeni goście – pani Barbara Święcka, pani Stanisława Nagelska i państwo Czesława i Paweł Rogińscy – Dzieci Wojny, które dokładnie pamiętają okres 1939-1945. Wspólnie przekroczyliśmy próg szkoły, aby w symboliczny sposób dokończyć przerwaną przed osiemdziesięciu laty edukację, wszak we wrześniu 1939 roku dzieci zamiast szkolnego dzwonka usłyszały huk bomb i strzały.

Podczas apelu na sali gimnastycznej pani wicedyrektor Barbara Starukiewicz serdecznie przywitała naszych gości, deklarując, że społeczność Szkoły Podstawowej w Garbnie nigdy nie zapomni o historii Polskich Dzieci Wojny. Wspólnie odśpiewaliśmy hymn narodowy, po którym rozległ się głośny dźwięk syren alarmowych. Pani wicedyrektor przypomniała wszystkim zgromadzonym, że powitanie nowego roku szkolnego nie zawsze było radosne. 1 września 1939 na kolejne 5 lat zakończyła się edukacja w Polsce, a potajemna nauka groziła śmiercią lub obozem koncentracyjnym. W wyrazie szacunku wszystkim poległym, minutą ciszy uczciliśmy 80 rocznicę wybuchu II wojny światowej. Potem głos zabrał pan Czesław Rogiński – jeden z ostatnich świadków tamtych tragicznych dni – który, nie kryjąc łez wzruszenia, opowiedział społeczności szkolnej jak przeżył tamte straszne czasy i jak wyglądała jego edukacja. Wszyscy w skupieniu i z wielkim podziwem słuchali historii gościa. Zaraz potem odczytano „Apel Polskich Dzieci Wojny o pokój na świecie”.

W drugiej części spotkania pani wicedyrektor oficjalnie rozpoczęła nowy rok szkolny 2019/2020. W szczególny sposób przemówiła do pierwszoklasistów przyjmując ich do społeczności uczniowskiej. To ważny dzień w ich życiu, który na długo zostanie we wspomnieniach. Następnie część uczniów wykonała pamiątkowe zdjęcia z Dziećmi Wojny, a reszta wraz z wychowawcami rozeszła się na spotkania w klasach.

Wakacje już dobiegły końca, zabrzmiał pierwszy dzwonek. Wszystkim życzymy wytrwałości i sukcesów w nadchodzącym roku szkolnym.

   

Komentarze użytkowników  
 

Średnia ocen użytkowników

   (0 głos)

 


Dodaj komentarz!
Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować artykuły. Zaloguj się lub zarejestruj.

Nie komentowanomXcomment 1.0.7 © 2007-2020 - visualclinic.fr
License Creative Commons - Some rights reserved
ROZPOCZĘLIŚMY NOWY ROK SZKOLNY 2019/2020 # PRZERWANY MARSZ

PDF Drukuj
 
Aktualności
free pokerfree poker

Szkoła do hymnu

Reklama

Klub Szkół Unicef

Reklama
Reklama

Kalendarz


Dzisiaj jest: Poniedziałek
17 Lutego 2020
Imieniny obchodzą
Donat, Donata, Franciszek, Izydor,
Julian, Konstanty, Łukasz, Niegomir,
Sylwin, Zbigniew, Zbyszko

Do końca roku zostało 319 dni.
Zodiak: Wodnik

Kto nas odwiedza

Naszą witrynę przegląda teraz 71 gości 

© 2010 Zespół Szkół w Garbnie.

Zawartość serwisu jest chroniona prawami autorskimi.

Licznik odwiedzin

Dodatki na stronę