30 Kwietnia Światowy Dzień sprzeciwu wobec bicia dzieci

Celem inicjatywy jest przekonanie rodziców i opiekunów dzieci, że rezygnacja z przemocy i kar fizycznych, to jeden z niezbędnych warunków pomyślnego rozwoju dziecka.

Po raz pierwszy Światowy Dzień Sprzeciwu Wobec Bicia Dzieci zorganizowała w USA w 1998 r. amerykańska organizacja EPOCH (End Physical Punishment of Children) a jej celem było przekonanie rodziców i opiekunów, żeby zrezygnowali ze stosowania kar cielesnych wobec swoich podopiecznych.

W Polsce Światowy Dzień Sprzeciwu wobec Bicia Dzieci jest obchodzony od 2003 r.

W Polsce zakaz bicia dzieci regulowany jest Ustawą o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie i Kodeksem rodzinnym i opiekuńczym. Od 2010 r. zapisany jest w nich zakaz stosowania jakichkolwiek kar cielesnych wobec dzieci przez osoby wykonujące władzę rodzicielską oraz sprawujące opiekę lub pieczę nad małoletnim, postulowany przez Rzecznika Praw Dziecka.

- Bicie dziecka jest wyrazem bezsilności, złości i frustracji rodzica, nie zaś edukacją dziecka. Dzieci są często bite za zachowania, które nie są "złe" czy "niewłaściwe", ale wynikają z ich naturalnej potrzeby badania świata, a także z potrzeb związanych z odżywianiem, snem, ruchem czy chęcią zwrócenia na siebie uwagi.

Przemoc jest procesem, który bezwzględnie należy zatrzymać. Jednak zaprzestanie takich zachowań to tylko początek. Bardzo ważne jest to, aby zrozumieć siebie, swoje emocje, by dotrzeć do źródła. Tylko wtedy można mieć wewnętrzne przekonanie do tego, że klaps czy inne formy przemocy wobec dziecka są złe. Można również w ten sposób nauczyć się tego, w jaki inny sposób rozmawiać z dzieckiem, jak budować bliskie relacje oparte na zaufaniu, a nie na strachu. Taka praca procentuje nie tylko tu i teraz, ale również na przyszłość, bo kiedy już dzieci będą dorosłe, z chęcią będą chciały wracać do swoich rodziców, a nie będą miały ogromnej determinacji do tego, by uciekać i zrywać relacje ze swoimi toksycznymi rodzicami.

Napisz pierwszy komentarz
PDF Drukuj
 
DZIEŃ ZIEMI 2021

Hasłem kampanii Dnia Ziemi w 2021 roku jest: „Przywróć naszą Ziemię”.

Idea Dnia Ziemi zrodziła się w Stanach Zjednoczonych - po raz pierwszy obchodzono go tam 22 kwietnia 1970 r. W Polsce Dzień Ziemi organizowany jest od 1991 r.

22 kwietnia setki milionów ludzi na całym świecie świętuje Dzień Ziemi. Idea troski o niebieską planetę łączy ludzi niezależnie od narodowości, wyznania, zawodu, wieku czy innych kategorii różnicujących.

Z tej okazji na całym świecie odbywają się różnego rodzaju imprezy ekologiczne.

W naszej szkole także, jak co roku, wzięliśmy udział w Międzynarodowym Dniu Ziemi.

Odbyła się więc prezentacja dotycząca idei Dnia Ziemi oraz konkurs wiedzy ekologicznej dla klas 6 - 8. Uczniowie w zależności od wyników zostali nagrodzeni ocenami z biologii.

Uczniowie klasy 5  wykonali natomiast plakaty.

Oto najciekawsze prace prace:

Dziękuję wszystkim za udział;

Organizator: Ryszard Tęcza

Napisz pierwszy komentarz
PDF Drukuj
 
DZIEŃ ZIEMI 2021

Pierwszoklasiści ze Szkoły Podstawowej w Garbnie włączyli się w obchody tegorocznego  Dnia Ziemi. 22 kwietnia 2021r. podczas zdalnych zajęć obejrzeli filmik edukacyjny i rozmawiali o tym, jak dbać o naszą planetę . Po lekcjach podjęli wyzwanie i włączyli się w działania proekologiczne. Zebrali śmieci wokół swoich domów i na placu zabaw, posegregowali je i wrzucili do odpowiednich kontenerów. Zasiali nasiona roślin w swoich ogródkach, nasadzili nowe kwiaty balkonowe. Pokazali też, że potrafią  we własnym domu oszczędzać energię i wodę. Wszystkie działania uczniów przebiegały pod hasłem "Przywróć naszą Ziemię".

Wych.Joanna Saik

Napisz pierwszy komentarz
PDF Drukuj
 
CHRZEST POLSKI 966.

W dniu dzisiejszym obchodzimy 1.055 rocznicę chrztu Polski, jednego z najdonioślejszych wydarzeń w historii naszego państwa. Przyjęcie chrztu w 966 roku zadecydowało o naszym historycznym być albo nie być, nie tylko dla tego, że dzięki chrześcijaństwu stworzyliśmy naszą państwowość i naszą kulturę, ale przede wszystkim przetrwaliśmy jako Polacy i istniejemy jako naród do dzisiaj. Nasz pierwszy historyczny władca książę Mieszko I wykazał się ogromną mądrością polityczną zapewniając byt swojemu młodemu państwu wprowadzając go do rodziny cywilizowanych państw europejskich. Aż do końca XIX wieku datą chrztu Polski obowiązującą na ziemia polskich był rok 965. Pierwszy, który zakwestionował ten rok i zaproponował nowy, 966 właśnie, był wybitny polski historyk z Uniwersytetu Lwowskiego prof. Władysław Abraham, który w swoim niespełna 140-stronicowym dziełku „Organizacja Kościoła w Polsce do połowy wieku XII” z 1890 roku na podstawie własnych ustaleń stwierdził, że rok 966 był jedynym możliwym do wprowadzenia chrześcijaństwa w naszym młodym państwie. Przez kolejne lata teoria Abrahama spotykała się z krytyką wielu historyków polskich. Jednak w dwudziestoleciu międzywojennym ostatecznie została zaakceptowana i znalazła swoje miejsce w podręcznikach szkolnych, a po II wojnie światowej komuniści utrzymali tę datę, jako rok chrztu Polski. W polskich szkołach nauczamy o niej do dzisiaj.

Napisz pierwszy komentarz
PDF Drukuj
 
Bezpiecznie na wsi – walczymy o nagrody.

Jak co roku uczniowie naszej szkoły wzięli udział w  kolejnej edycja konkursu plastycznego organizowanego przez KRUS. W tym roku nosi tytół: „Bezpiecznie na wsi mamy – od 30 lat z KRUS wypadkom zapobiegamy”. Jego współorganizatorem jest Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Ideą konkursu, adresowanego do uczniów szkół podstawowych z terenów wiejskich, jest promowanie właściwych zachowań związanych z przebywaniem i zabawą dzieci na terenie gospodarstwa rolnego.

Podobnie jak w latach ubiegłych, tak i w tym roku, swoje prace mogą nadsyłać młodzi artyści z dwóch grup wiekowych: klas 0-3 oraz 4-8. Zadanie, które mają do wykonania, polega na przygotowaniu dwuwymiarowej pracy plastycznej w formacie A3, w dowolnej technice, obrazującej sposoby zapobiegania wypadkom przy pracy w gospodarstwie rolnym oraz rolniczym chorobom zawodowym.

Autorzy najciekawszych prac na każdym etapie konkursu otrzymają nagrody ufundowane przez Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, współorganizatorów i patronów konkursu.

Honorowy Patronat nad tegoroczną edycją konkursu objął Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Napisz pierwszy komentarz
PDF Drukuj
 


Strona 7 z 147
Aktualności
Reklama
free pokerfree poker

INTERNET XXI WIEKU

Reklama

Deklaracja dostępności

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Kalendarz


Dzisiaj jest: Niedziela
5 Grudnia 2021
Dzień Wolontariusza
Imieniny obchodzą
Anastazy, Gerald, Geraldyna, Kryspina,
Krystyna, Pęcisława, Saba

Do końca roku zostało 27 dni.
Zodiak: Strzelec

Kto nas odwiedza

Naszą witrynę przegląda teraz 294 gości 

© 2010 Zespół Szkół w Garbnie.

Zawartość serwisu jest chroniona prawami autorskimi.

Licznik odwiedzin

Dodatki na stronę