REKRUTACJA

TRWA REKRUTACJA NA ROK SZKOLNY 2021/2022

DO ODDZIAŁÓW PRZEDSZKOLNYCH PRZY SZKOLE PODSTAWOWEJ W GARBNIE

ORAZ DO KLASY I

Napisz pierwszy komentarz
PDF Drukuj
 
1 MARCA: NARODOWY DZIEŃ PAMIĘCI „ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH”.

Wkraczająca na ziemie polskie, w styczniu 1945 roku, Armia Radziecka, przyniosła Polsce długo oczekiwaną wolność spod okupacji niemieckiej, lecz niedługo potem Polacy przekonali się, jaką jest ta przyniesiona przez Sowietów „wolność”. Początkowo Rosjanie podjęli współpracę z oddziałami Polski Podziemnej, które ujawniły się, aby wykorzystać ich potencjał przeciw Niemcom. Wkrótce, działając na rozkaz Moskwy, radzieckie NKWD przystąpiło do aresztowań byłych oficerów i żołnierzy Armii Krajowej. Walczących do niedawna przeciwko Niemcom polskich patriotów zamykano w więzieniach i obozach. Sowietom oraz wspomagającym ich komunistycznym władzom polskim zależało na osłabieniu najbardziej patriotycznego żywiołu polskiego, poprzez uderzenie w inteligencję i dawną Armię Krajową.

Zwalczaniem tzw. „wrogów ludu” ze strony nowych władz polskich zajmowało się głównie Ministerstwo Bezpieczeństwa Publicznego (MBP), któremu podlegało około 70 tysięcy funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa (UB) oraz rozbudowana sieć informatorów, tzw. tajnych współpracowników. Pozyskiwano ich do współpracy szantażem, pieniędzmi, obietnicami awansu zawodowego lub odwołując się do ich patriotyzmu. Głównym celem działalności informatorów było umożliwienie władzy sprawowania kontroli nad wszystkimi sferami życia. W tej sytuacji ludzie bali się krytykować komunizm nie tylko publicznie, ale nawet w gronie rodzinnym.

Pomimo, że większość społeczeństwa pod wpływem terroru i propagandy pogodziła się z nową rzeczywistością, część Polaków, głównie członkowie dawnej Armii Krajowej, rozwiązanej 5 stycznia 1945 roku, pozostała w konspiracji, tworząc podziemie niepodległościowe. Działalność AK była kontynuowana  przez organizację „Niepodległość” („NIE”). Miała ona prowadzić w razie potrzeby działanie antysowieckie, została jednak bardzo szybko rozbita. Podobny los spotkał jej następczynię – Delegaturę Sił Zbrojnych na Kraj. 2 września 1945 roku z inicjatywy płk Jana Rzepeckiego, powołano Zrzeszenie „Wolność i Niezawisłość” (WiN). Stało się ono najważniejszą i najliczniejszą organizacją konspiracyjną. Członkowie podziemia, wobec biernej postawy aliantów zachodnich, szansy na zmiany w kraju upatrywali w powojennych wyborach. Dlatego zdecydowano się unikać prowadzących do krwawych represji, działań zbrojnych oraz skoncentrować się na działalności wywiadowczej i propagandowej. Jednak w związku z akcjami sowieckiego NKWD i polskiego MBP nie zdemobilizowano w pełni oddziałów partyzanckich. Schronienie w nich znalazły osoby zagrożono represjami.

Do najsłynniejszych oddziałów partyzanckich należały grupy mjr Mariana Bernaciaka (Orlika) oraz mjr Hieronima Dekutowskiego (Zapory), operujące na Lubelszczyźnie, oraz grupa Franciszka Jaskulskiego (Zagończyka), działająca na Kielecczyźnie. W 1945 roku, gdy niepodległościowe podziemie kontrolowało znaczne obszary kraju, partyzanci atakowali więzienia, posterunki milicji i oddziały wojska. Zwalczano także Polaków wspierających nowe władze oraz atakowano banki i sklepy w celu zdobycia środków finansowych na prowadzenie działalności. Takie napady komuniści wykorzystywali do szerzenia fałszywej propagandy, że partyzanci są zwykłymi bandytami. Dodatkowo rozwój komunistycznego aparatu terroru oraz zmęczenie społeczeństwa wojną sprawiły, że liczba  zwolenników zbrojnej walki z czasem zaczęła systematycznie maleć.

Większość organizacji niepodległościowych została rozbita w latach 1945 – 1947. WiN także została dość szybko rozpracowana przez polskie i sowieckie służby specjalne. Już pod koniec 1945 roku rozbito Zarząd Główny WiN, a jego prezesa, płk Rzepeckiego, aresztowano. Podobnie stało się z trzema kolejnymi zarządami. Rozbicie IV Zarządu Głównego WiN jesienią 1947 roku zakończyło niepodległościową działalność zrzeszenia. Urząd Bezpieczeństwa obawiając się jednak, że WiN się odtworzy, postanowił przeprowadzić operację „Cezary”. Polegała ona na utworzeniu w 1948 roku fałszywej V Komendy WiN. Działali w niej agenci komunistyczni. Za jej pomocą wciągnięto do organizacji nowych i starych działaczy. Dramat tych osób polegał na tym, że nawiązując kontakty z V Komendą, same oddawały się w ręce komunistycznej bezpieki. W 1950 roku w pokazowym procesie IV Zarządu Głównego WiN na karę śmierci skazano prezesa Łukasza Cieplińskiego i jego najbliższych współpracowników. Wyroki wykonane 1 marca 1951 roku oznaczały zlikwidowanie ostatniej ogólnopolskiej organizacji komunistycznej.

W rocznicę tego wydarzenia od 2011 roku w dniu 1 marca obchodzony jest w Polsce Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”.

Mimo likwidacji WiN, niektóre oddziały kontynuowały walkę na własną rękę. Działały także organizacje wojskowe związane z ruchem narodowym, skupione w Narodowym Zjednoczeniu Wojskowym. Najsłynniejszym zgrupowaniem partyzanckim organizacji narodowych był oddział kpt Henryka Flamego (Bartka), działający na Śląsku Cieszyńskim. Aktywnie z komunistami walczyła również Wileńska Brygada AK mjr Zygmunta Szendzielarza (Łupaszki). Żołnierzy podziemia antykomunistycznego i niepodległościowego, którzy stawiali opór sowietyzacji Polski, nazywamy dziś Żołnierzami Niezłomnymi lub Żołnierzami Wyklętymi. Najdłużej trwał opór grup konspiracyjnych, liczących po kilku – kilkunastu ludzi. Ostatnie oddziały partyzantki antykomunistycznej działały do początku lat 50., ale nie odgrywały już większej roli. Za ostatniego żołnierza polskiego podziemia antykomunistycznego uznaje się sierżanta Józefa Franczaka (Lalka). Ukrywał się on aż do 1963 roku, gdy został zastrzelony w obławie Milicji Obywatelskiej.

Na początku rządów komunistycznych w 1945 roku oddziały Wyklętych liczyły około 17 tysięcy żołnierzy, w 1947 roku było już ich tylko około 1.800 żołnierzy, ale w latach 50. już tylko około 200-300 partyzantów. W tym samym czasie prześladowania komunistyczne dotknęły około miliona osób. W walce z komunizmem zginęło około 8.600 żołnierzy organizacji niepodległościowych. Dodatkowo stalinowskie sądy wydały około 9 tysięcy wyroków śmierci na więźniów politycznych, tysiące Polaków zmarły w czasie tortur, a kolejne dziesiątki tysięcy osób trafiły do więzień i obozów pracy. Dopiero w  1956 roku w czasie tzw. odwilży popaździernikowej rozpoczął się proces rehabilitacji wielu zamordowanych polskich patriotów.

Napisz pierwszy komentarz
PDF Drukuj
 
Próbny egzamin ósmoklasisty

W związku z organizacją przez Centralną Komisję Egzaminacyjną tzw. próbnych egzaminów ósmoklasisty w terminie 17-19 marca 2021r. proszę uczniów kl. VIII oraz ich rodziców/opiekunów prawnych o zapoznanie się z informacjami zamieszczonymi na stronie Ministerstwa Edukacji i Nauki pod linkiem:

https://www.gov.pl/web/edukacja-i-nauka/od-17-do-19-marca-tzw-probne-egzaminy-osmoklasisty-organizowane-przez-centralna-komisje-egzaminacyjna

oraz z informacjami o wytycznych dotyczących organizowania i przeprowadzania w 2021r. testów diagnostycznych w zakresie poziomu przygotowania uczniów do egzaminu ósmoklasisty:

https://www.oke.lomza.pl/images/pliki/aktualnosci/2021/20210219_Testy_diagnostyczne_WYTYCZNE_EPIDEMICZNE.pdf

 

 

 

Napisz pierwszy komentarz
PDF Drukuj
 
„Bezpieczny uczeń – jak unikać zagrożeń”
PDF Drukuj
 
Walentynki 2021

Dnia 12 lutego 2021 roku w naszej szkole było walentynkowo. Biblioteka szkolna przygotowała dla uczniów niespodzianki, które gwarantowały doskonałą zabawę. W tym dniu odbywały się także zabawy karnawałowo – walentynkowe w klasie  drugiej i trzeciej oraz zerówce.

Bibliotekarka szkolna ogłosiła wcześniej konkurs na najdłuższy łańcuch wykonany z walentynkowych serduszek. Wykonanie łańcucha miało być dziełem całej klasy. Obserwowałam przez kilka dni zaangażowanie uczniów oraz wychowawczyń klas w wykonanie pracy konkursowej. Dzieciaki pracowały z ogromnym zaangażowaniem a efekty pracy były zaskakujące… . Wszyscy uczestnicy od zerówki po klasę trzecią, przynieśli swoje łańcuch na pierwsze piętro no i zaczęło się rozkładanie i emocje. Łańcuchy były bardzo długie, pięknie, starannie wykonane. Przy ogłoszeniu wyników konkursu doceniłam wkład i zaangażowanie uczniów i nauczycielek, wszyscy powinni być zwycięzcami… . Pierwsze miejsce zajęła klasa III. Łańcuch serduszkowy rozciągnięty był na całą długość korytarza i jeszcze nie miał końca. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali słodkie upominki. Klasa trzecia otrzymała cukierki.

Kolejnym punktem zabawy było rozdanie poczty walentynkowej. Emocji było mnóstwo, każdy liczył na miłosny liścik. I było ich sporo, radości nie było końca. Walentynkowe życzenia otrzymała także pani Ala z klasy zerowej, pani Basia z klasy trzeciej i pani Justyna z biblioteki.

Na korytarzu szkolnym bibliotekarka przygotowała gazetkę pt. „Walentynkowe poczytajki”, śmieszne wierszyki i życzenia Walentynkowe.

Na zakończenie zabawy, z łańcucha wykonanego przez uczniów klasy drugiej, uformowaliśmy serce, które zostało wstawione na stronę naszej szkoły na Facebooku. Były to życzenia od nasz wszystkich ze szkoły dla tych wszystkich, którzy musza nadal uczyć się w domu.

Justyna Komarowska

Napisz pierwszy komentarz
PDF Drukuj
 


Strona 9 z 147
Aktualności
Reklama
free pokerfree poker

INTERNET XXI WIEKU

Reklama

Deklaracja dostępności

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Kalendarz


Dzisiaj jest: Niedziela
5 Grudnia 2021
Dzień Wolontariusza
Imieniny obchodzą
Anastazy, Gerald, Geraldyna, Kryspina,
Krystyna, Pęcisława, Saba

Do końca roku zostało 27 dni.
Zodiak: Strzelec

Kto nas odwiedza

Naszą witrynę przegląda teraz 306 gości 

© 2010 Zespół Szkół w Garbnie.

Zawartość serwisu jest chroniona prawami autorskimi.

Licznik odwiedzin

Dodatki na stronę