11 LISTOPADA – NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI.

W wyniku trzech zaborów (1772, 1793, 1795) państwo polskie zostało wymazane z mapy Europy. Pomimo licznych powstań, nie udało się doprowadzić do odzyskania niepodległości. Dopiero światowy konflikt, w którym wzięły udział wszystkie mocarstwa zaborcze, stał się szansą na niepodległość.

W I wojnie światowej (1914 – 1918) Rosja stanęła naprzeciw sojuszu Niemiec i Austro-Węgier. W rezultacie również na ziemiach polskich wytworzyły się stronnictwa: prorosyjskie i proaustriackie. Orientację prorosyjską reprezentowali ludzie związani z Ligą Narodów i endecją (Narodowa Demokracja) z Romanem Dmowskim na czele. Za głównego przeciwnika uznawali oni Niemcy.

Koncepcja proaustriacka narodziła się w oparciu o Polską Partię Socjalistyczną z Józefem Piłsudskim na czele. Z powodu szerszej autonomii w Galicji, planowali oni wprowadzenie własnych sił zbrojnych do Królestwa Polskiego, a następnie wybuch powstania przeciwko Rosji. Na wyzwolonych terenach miał powstać zalążek państwa polskiego, które stopniowo miało odzyskać dawne terytorium.

Po wybuchu wojny Piłsudski zaproponował Austrii pomoc wojskową poprzez wywołanie powstania w Królestwie Polskim. Już w sierpniu 1914 roku granicę z Rosją przekroczył pierwszy polski oddział – Pierwsza Kadrowa Kompania Strzelców. Wysiłki Piłsudskiego były jednak nadaremne – ludność miała dość zrywów i nie udało się wywołać powstania. Postanowiono zatem stworzyć Legiony Polskie. Brały one czynny udział w walkach na frontach I wojny światowej. W przypadku endecji działalność polityczna nie przyniosła rezultatów. Utworzono co prawda komitety obywatelskie i Komitet Narodowy Polski, ale Rosjanie zignorowali je.

Pierwszym widocznym efektem działalności politycznej na rzecz sprawy polskiej był „Akt 5 listopada” z 1916 roku ustanowiony przez władze niemieckie w zajętej już rok wcześniej Warszawie. Proklamował on ”samodzielne Królestwo Polskie”, utworzone z ziem zaboru rosyjskiego. Oczywiście, tak naprawdę, chodziło o zachęcenie Polaków do walki przeciwko Rosji, a deklaracja była tylko wabikiem na rekrutów. Powstały jednak początki organizacji państwa w postaci Tymczasowej Rady Stanu pełniącej funkcję rządu.

Kolejnym przełomem była rewolucja w Rosji w lutym 1917 roku. Władze rewolucyjne postanowiły możliwie dużo obiecać, a potem po ustabilizowaniu się sytuacji ”renegocjować” swoje decyzje. Powstały nowe polskie jednostki: Dywizja Strzelców Polskich (kwiecień 1917), I Korpus Polski (lipiec 1917) oraz armia polska we Francji (czerwiec 1917).

Kiedy Polacy mieli już własne siły zbrojne, państwa centralne zauważyły zagrożenie. Polskie jednostki miały złożyć przysięgę wierności. W wyniku odmowy rozwiązano I i III brygadę legionów, a żołnierzy internowano. Piłsudski znalazł się w Magdeburgu. Ponieważ państwa centralne pokonały Rosję, Polacy przestali być potrzebni jako samodzielny naród. Spowodowało to spadek zainteresowania sprawą polską.

Jednakże Rosja, podpisując traktat brzeski w marcu 1918 roku kończący wojnę przeciwko Niemcom i Austro-Węgrom, spowodowała zerwanie wszelkich zobowiązań zachodnich aliantów. Teraz to państwom Ententy zaczęło zależeć na silnej Polsce. Ponadto polskie oddziały w armii austriackiej zbuntowały się, a przez Królestwo Polskie przetoczyła się fala strajków.

Koniec I wojny spowodował chaos w całej Europie. Na terenach zaborczych rozpoczęło się spontaniczne rozbrajanie wycofujących się oddziałów niemieckich. Jednocześnie powstawały liczne ośrodki polityczne w polskich miastach. Powołanie Tymczasowego Rządu Ludowego Republiki Polskiej w nocy 6/7 listopada 1918 roku było pierwszą poważną próbą utworzenia niepodległych władz polskich.

Przełomowym momentem było przybycie do Warszawy Józefa Piłsudskiego w dniu 10 listopada 1918 roku. Został on mianowany naczelnym dowódcą Wojska Polskiego. Politycy w kraju porozumieli się z przebywającym na emigracji rządem Romana Dmowskiego i utworzono w Warszawie rząd z Jędrzejem Moraczewskim na czele. Wydał on dekret 22 listopada 1918 roku mianujący Piłsudskiego Tymczasowym Naczelnikiem Państwa.

Skupiając pełnię władzy w jednym ręku udało mu się ustabilizować sytuację w kraju. Było to praktyczne uzyskanie niepodległości, potwierdzone następnie w licznych walkach zarówno na Ukrainie, jak i w wojnie z bolszewikami. Wywalczone ziemie zostały później przyznane naszemu państwu. Warto na koniec podkreślić, że w latach 1918 – 1921 Polacy walczyli o granice swojego państwa w Powstaniu Wielkopolskim (1918-1919), trzech Powstaniach Śląskich (1919 – 1921) oraz w wspomnianej już wojnie z bolszewicką Rosją (1919-1921).

Jutro, w dniu 11 listopada 2021 roku, uczcijmy ich pamięć !

(Mariusz Sak)

Napisz pierwszy komentarz
PDF Drukuj
 
IV Mistrzostwach Warmii i Mazur w Esporcie o puchar Marszałka Województwa Warmińskiego-Mazurskiego.

Chcielibyśmy zaprosić uczniów do wzięcia udziału w IV Mistrzostwach Warmii i Mazur w Esporcie o puchar Marszałka Województwa Warmińskiego-Mazurskiego.
Poprzednie edycje cieszyły się dużym zainteresowaniem - dwa lata temu na wypełnionej po brzegi olsztyńskiej Hali Urania gościło ponad 50 szkół z Warmii i Mazur. Zeszłoroczny turniej przez wzgląd na bezpieczeństwo musiał odbyć się w całości w internecie, ale nie przeszkodziło to w udziale aż 58 drużyn z województwa.
Tegoroczna edycja również odbędzie się w całości online, jednak poszerzona zostanie jej formuła. Dla uczniów szkół podstawowych i średnich z całej Polski przygotowany został turniej w grę Counter-Strike: Global Offensive z pulą 10 000 PLN oraz konkurs programistyczny z pulą 6 000 PLN.
Jeżeli istnieje taka możliwość, prosimy o udostępnienie wydarzenia na Państwa stronie Facebookowej/internetowej/librusie oraz przekazanie informacji nauczycielom i przede wszystkim uczniom.
Całe wydarzenie zostało objęte honorowym patronatem Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego.

Poniżej wszystkie najważniejsze linki oraz harmonogram.

Harmonogram turnieju CS:GO:
Start zapisów: 05.11.2021
Koniec zapisów: 16.11.21 godzina 23:59
Eliminacje Pierwsza Tura: 20.11.2021
Eliminacje Druga Tura: 21.11.2021
Mecz o trzecie miejsce: 04.12.2021
Mecz finałowy: 05.12. 2021

Harmonogram konkursu programistycznego:
Rejestracja: 05.11.2021 – 14.11.2021
Faza tworzenia gier: 15.11.2021 – 28.11.2021
Faza oceny gier: 29.11.2021 – 04.12.2021
Ogłoszenie wyników: 05.12.2021

Najważniejsze linki:

Strona internetowa: https://www.orogg.pl
Strona Facebook: https://www.facebook.com/oronafb
Formularz rejestracyjny CS:GO: http://go.astrogg.pl/rejmwim4
Regulamin Turnieju CS:GO: http://go.astrogg.pl/regmwim4
Transmisja turnieju: https://www.twitch.tv/oronatwitch
Formularz rejestracyjny konkursu programistycznego: http://go.astrogg.pl/konkursform
Regulamin konkursu programistycznego: http://go.astrogg.pl/konkurspro

Napisz pierwszy komentarz
PDF Drukuj
 
Szkoła pamięta
PDF Drukuj
 
Telefon zaufania

Drodzy Rodzice !!

Uprzejmie informujemy, że ogólnopolska infolinia dla dzieci i młodzieży oraz ich opiekunów POMAGAMY, od 1 listopada br. zastąpiona będzie telefonem zaufania Rzecznika Praw Dziecka . Nowy bezpłatny numer, pod którym dzieci i młodzież będą mogły otrzymywać wsparcie psychologiczne, to 800 12 12 12. Telefon i czat internetowy będą czynne przez cała dobę, siedem dni w tygodniu.

Napisz pierwszy komentarz
PDF Drukuj
 
WYCIECZKA DO OLSZTYNA.

W piątek, 29 października 2021 roku, odbyła się wycieczka klasy 6 do Olsztyna. Pierwszym celem wyjazdu była wizyta w Obserwatorium Astronomicznym. Uczniowie mogli dowiedzieć się, jak wygląda praca astronoma, czym są meteoryty oraz jak wyglądają najdokładniejsze zegary na świecie. Klasa mogła także obejrzeć w gablotach wystawowych najcenniejsze meteoryty znalezione na całym świecie. Szczególnie cennym eksponatem okazała się mała polska flaga, która wśród wielu innych flag państw z całego świata, była na statku Apollo 11, który w 1969 roku wylądował na Księżycu.

Kolejnym celem wizyty było Muzeum Warmii i Mazur na zamku olsztyńskim. Wykonanie zdjęcia obok pomnika Mikołaja Kopernika było wstępem do zamkowych wrażeń. Na podwórzu dużą ciekawość wzbudziła głęboka studnia, dyby i kamienny posąg tzw. baby pruskiej liczący co najmniej osiemset lat. Po przywitaniu się z panią przewodnik klasa mogła zacząć zwiedzać korytarze zamkowe. Uczniowie mogli dowiedzieć się bardzo dużo o życiu i działalności Mikołaja Kopernika, a także obejrzeć w gablotach wystawowych eksponaty związane z tym wybitnym astronomem. Klasa zwiedziła także wystawę malarstwa XX wieku oraz galerię rzeźby mieszczącą się w wieży zamkowej.

Wycieczka do Olsztyna była bardzo udana i uczniowie wrócili do domów pełni wrażeń oraz nowych ciekawych informacji, które przydadzą im się nie tylko na lekcji historii, ale także na innych przedmiotach.

(Mariusz Sak)

Napisz pierwszy komentarz
PDF Drukuj
 


Strona 2 z 147
Aktualności
Reklama
free pokerfree poker

INTERNET XXI WIEKU

Reklama

Deklaracja dostępności

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Kalendarz


Dzisiaj jest: Niedziela
5 Grudnia 2021
Dzień Wolontariusza
Imieniny obchodzą
Anastazy, Gerald, Geraldyna, Kryspina,
Krystyna, Pęcisława, Saba

Do końca roku zostało 27 dni.
Zodiak: Strzelec

Kto nas odwiedza

Naszą witrynę przegląda teraz 262 gości 

© 2010 Zespół Szkół w Garbnie.

Zawartość serwisu jest chroniona prawami autorskimi.

Licznik odwiedzin

Dodatki na stronę