CHRZEST POLSKI 966.

W dniu dzisiejszym obchodzimy 1.055 rocznicę chrztu Polski, jednego z najdonioślejszych wydarzeń w historii naszego państwa. Przyjęcie chrztu w 966 roku zadecydowało o naszym historycznym być albo nie być, nie tylko dla tego, że dzięki chrześcijaństwu stworzyliśmy naszą państwowość i naszą kulturę, ale przede wszystkim przetrwaliśmy jako Polacy i istniejemy jako naród do dzisiaj. Nasz pierwszy historyczny władca książę Mieszko I wykazał się ogromną mądrością polityczną zapewniając byt swojemu młodemu państwu wprowadzając go do rodziny cywilizowanych państw europejskich. Aż do końca XIX wieku datą chrztu Polski obowiązującą na ziemia polskich był rok 965. Pierwszy, który zakwestionował ten rok i zaproponował nowy, 966 właśnie, był wybitny polski historyk z Uniwersytetu Lwowskiego prof. Władysław Abraham, który w swoim niespełna 140-stronicowym dziełku „Organizacja Kościoła w Polsce do połowy wieku XII” z 1890 roku na podstawie własnych ustaleń stwierdził, że rok 966 był jedynym możliwym do wprowadzenia chrześcijaństwa w naszym młodym państwie. Przez kolejne lata teoria Abrahama spotykała się z krytyką wielu historyków polskich. Jednak w dwudziestoleciu międzywojennym ostatecznie została zaakceptowana i znalazła swoje miejsce w podręcznikach szkolnych, a po II wojnie światowej komuniści utrzymali tę datę, jako rok chrztu Polski. W polskich szkołach nauczamy o niej do dzisiaj.

Napisz pierwszy komentarz

PDF Drukuj
 
Aktualności Aktualności
Reklama
free pokerfree poker

INTERNET XXI WIEKU

Reklama

Deklaracja dostępności

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Kalendarz


Dzisiaj jest: Piątek
18 Czerwca 2021
Imieniny obchodzą
Efrem, Elżbieta, Gerwazy, Leonia,
Marek, Marina, Paula

Do końca roku zostało 197 dni.
Zodiak: Bliźnięta

Kto nas odwiedza

Naszą witrynę przegląda teraz 354 gości 

© 2010 Zespół Szkół w Garbnie.

Zawartość serwisu jest chroniona prawami autorskimi.

Licznik odwiedzin

Dodatki na stronę