30 Kwietnia Światowy Dzień sprzeciwu wobec bicia dzieci

Celem inicjatywy jest przekonanie rodziców i opiekunów dzieci, że rezygnacja z przemocy i kar fizycznych, to jeden z niezbędnych warunków pomyślnego rozwoju dziecka.

Po raz pierwszy Światowy Dzień Sprzeciwu Wobec Bicia Dzieci zorganizowała w USA w 1998 r. amerykańska organizacja EPOCH (End Physical Punishment of Children) a jej celem było przekonanie rodziców i opiekunów, żeby zrezygnowali ze stosowania kar cielesnych wobec swoich podopiecznych.

W Polsce Światowy Dzień Sprzeciwu wobec Bicia Dzieci jest obchodzony od 2003 r.

W Polsce zakaz bicia dzieci regulowany jest Ustawą o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie i Kodeksem rodzinnym i opiekuńczym. Od 2010 r. zapisany jest w nich zakaz stosowania jakichkolwiek kar cielesnych wobec dzieci przez osoby wykonujące władzę rodzicielską oraz sprawujące opiekę lub pieczę nad małoletnim, postulowany przez Rzecznika Praw Dziecka.

- Bicie dziecka jest wyrazem bezsilności, złości i frustracji rodzica, nie zaś edukacją dziecka. Dzieci są często bite za zachowania, które nie są "złe" czy "niewłaściwe", ale wynikają z ich naturalnej potrzeby badania świata, a także z potrzeb związanych z odżywianiem, snem, ruchem czy chęcią zwrócenia na siebie uwagi.

Przemoc jest procesem, który bezwzględnie należy zatrzymać. Jednak zaprzestanie takich zachowań to tylko początek. Bardzo ważne jest to, aby zrozumieć siebie, swoje emocje, by dotrzeć do źródła. Tylko wtedy można mieć wewnętrzne przekonanie do tego, że klaps czy inne formy przemocy wobec dziecka są złe. Można również w ten sposób nauczyć się tego, w jaki inny sposób rozmawiać z dzieckiem, jak budować bliskie relacje oparte na zaufaniu, a nie na strachu. Taka praca procentuje nie tylko tu i teraz, ale również na przyszłość, bo kiedy już dzieci będą dorosłe, z chęcią będą chciały wracać do swoich rodziców, a nie będą miały ogromnej determinacji do tego, by uciekać i zrywać relacje ze swoimi toksycznymi rodzicami.

Napisz pierwszy komentarz
30 Kwietnia Światowy Dzień sprzeciwu wobec bicia dzieci

PDF Drukuj
 
Aktualności
Reklama
free pokerfree poker

INTERNET XXI WIEKU

Reklama

Deklaracja dostępności

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Kalendarz


Dzisiaj jest: Sobota
18 Września 2021
Imieniny obchodzą
Dobrowit, Irena, Irma, Józef, Ryszarda,
Stefania, Tytus, Zachariasz

Do końca roku zostało 105 dni.
Zodiak: Panna

Kto nas odwiedza

Naszą witrynę przegląda teraz 170 gości 

© 2010 Zespół Szkół w Garbnie.

Zawartość serwisu jest chroniona prawami autorskimi.

Licznik odwiedzin

Dodatki na stronę