Dla rodziców
Narkotyki są groźne. Jak rozpoznać, że moje dziecko przyjmuje narkotyki. PDF Drukuj

Narkotyki i dopalacze są wszechobecne. Jak rozpoznać, że dziecko przyjmuje narkotyki? Pierwszy krok to stały kontakt z dzieckiem. Drugi  - czujna obserwacja i sprawdzanie symptomów, które mogą wskazywać, że dziecko sięgnęło po narkotyki.

Jak rozpoznać, że dziecko bierze narkotyki? Używają ich dorośli i coraz młodsze dzieci. Narkotyki są dziś niestety elementem kultury, nie tylko młodzieżowej. Jak rozpoznać, że dziecko przyjmuje narkotyki? Najważniejszy jest stały kontakt z nim, rozmowy (nie mylić z rutynowymi pytaniami: co tam w szkole?). Im więcej wiemy o dziecku: co robi, co przeżywa, jakie ma radości i problemy, jak sobie radzi w kontaktach z rówieśnikami, tym większa szansa, że zauważymy niepokojące sygnały i będziemy umieli mu pomóc. Wiele symptomów, które mogą wskazywać na to, że dziecko sięgnęło po narkotyki, jest też oznaką, że po prostu przeżywa coś trudnego: zawód miłosny albo to, że ktoś zranił jego uczucia, wyolbrzymia jakieś zachowanie lub zdarzenie, którego się wstydzi, ma kłopoty szkolne, w kontaktach z kolegami albo... z rodzicami. Często problemy w rodzinie pchają dzieci do spróbowania narkotyków. Dlatego trzeba trzymać rękę na pulsie, mieć kontakt z dzieckiem i pomagać mu, nawet jeśli wymaga to uderzenia się we własne piersi.

Jak rozpoznać, że dziecko przyjmuje narkotyki? Zmiany w zachowaniu

Jeśli zauważysz, że dziecko robi coś z wymienionej poniżej listy (zwłaszcza jeśli to kilka opisanych zachowań) bacznie je obserwuj i sprawdzaj z czego te zmiany wynikają:

 • huśtawka nastrojów - na przemian ożywienie i ospałość,
 • nadmierny apetyt lub brak apetytu,
 • porzucenie dotychczasowych zainteresowań,
 • kłopoty w szkole (słabsze oceny, konflikty z nauczycielami, wagary),
 • izolowanie się od innych domowników,
 • zamykanie się w pokoju,
 • niechęć do rozmów,
 • zamykanie swojego pokoju na klucz,
 • akcentowanie potrzeby prywatności,
 • częste wietrzenie pokoju, używanie kadzidełek i odświeżaczy powietrza,
 • pozytywne wypowiadanie się o narkotykach,
 • zmiana grona przyjaciół, zwłaszcza na starszych od siebie,
 • krótkie rozmowy telefoniczne prowadzone półsłówkami,
 • późne powroty lub nagłe wyjścia z domu,
 • bunt,
 • łamanie obowiązujących w domu zasad,
 • kłamstwa,
 • wynoszenie wartościowych przedmiotów z domu,
 • powtarzające się zgłaszanie przez dziecko zagubień lub kradzieży przez rówieśników drobnych sum pieniędzy,
 • kłopoty z koncentracją,
 • zmiany w porach spania,
 • nadmierne reakcje na krytykę lub niewielkie nawet niepowodzenia.

 

Jak możesz sprawdzić czy dziecko bierze narkotyki

Jeśli masz uzasadnione powody, by przypuszczać, że dziecko miało kontakt z narkotykami najpierw spróbuj z nim porozmawiać. Niektóre dzieci w spokojnej rozmowie przyznają się do eksperymentów. Jeśli jednak syn czy córka wypierają się, reagują bardzo agresywnie nawet na spokojnie zadawane pytania, musisz po prostu sprawdzić. Zwróć uwag na wygląd zewnętrzny, strój, rozmaite akcesoria, których dziecko używa. Sygnały ostrzegawcze to:

 • nowy styl ubierania się,
 • szybkie wychudzenie lub nagły wzrost masy,
 • przewlekły katar, krwawienie z nosa,
 • zaburzenia pamięci oraz toku myślenia,
 • przekrwione oczy,
 • nadmiernie zwężone lub rozszerzone źrenice nie reagujące na światło,
 • bełkotliwa, niewyraźna mowa,
 • brak zainteresowania swoim wyglądem i nieprzestrzeganie zasad higieny,
 • słodkawa woń oddechu, włosów i ubrania,
 • ślady po ukłuciach,
 • ślady krwi na bieliźnie, "gęsia skórka",
 • fifki, fajki, bibułki papierosowe,
 • małe foliowe torebeczki z proszkiem, tabletkami, kryształkami lub suszem ( a nawet przyprawami - młodzi odurzają się np. skoncentrowanym wywarem z gałki muszkatołowej),
 • kawałki opalonej folii aluminiowej i łyżka,
 • znaczki, białe lub kolorowe pastylki z wytłoczonymi wzorkami,
 • leki bez recepty np. takie z pozoru niewinne preparaty jak syropy na kaszel czy tabletki przeciwko grypie (często zawierają pseudoefedrynę),
 • tuby, słoiki, foliowe torby z klejem, igły, strzykawki.

 

Czy dziecko jest pod wpływem narkotyków: test oczny

Wygląd oczu i reakcje źrenicy na światło są istotnym wskaźnikiem czy dziecko właśnie znajduje się pod wpływem narkotyków lub że  je bierze.  Zwróć uwagę na: zaczerwienienie spojówek, łzawienie oczu, opadanie powiek, zaczerwienienie brzegów powiek, zmieniony wygląd źrenic w normalnym oświetleniu: nadmierne rozszerzenie źrenicy (średnica ponad 6 mm) lub nadmierne zwężenie źrenicy (średnica poniżej 3 mm), używanie kropli do oczu, jeśli wiesz, że dziecko ma zdrowe oczy. To jeden ze sposobów maskowania się, jeśli dziecko bierze narkotyki. Gdy zauważysz coś podejrzanego zrób test oczny wykonywany przez lekarzy i policjantów. Poświeć latarką w każde oko po kolei. Normalna źrenica powinna szybko się zwęzić pod wpływem światła. Jeśli zauważysz, że źrenice leniwie, bardzo powoli reagują na światło - to może być sygnał, że dziecko jest pod wpływem narkotyków. Możliwe jest również wykonanie testu na obecność narkotyków w moczu. Tekst kupuje się w aptece.

Źródło:
http://www.poradnikzdrowie.pl/psychologia/nalogi/narkotyki-sa-grozne-jak-rozpoznac-ze-moje-dziecko-przyjmuje-narkotyki

 
Kształcenie ustawiczne - dlaczego warto uczyć się przez całe życie. PDF Drukuj

Uczenie się nie może być uznane za coś, co następuje tylko w „przygotowawczej" części życia do zawodowych obowiązków. Zgodnie z porzekadłem „kto stoi w miejscu, ten się cofa", dziś koniecznością jest kontynuacja nauki przez całe życie dla kariery i sukcesu osobistego. Poza tym, uczenie się przestało być przykrym obowiązkiem - obecnie ludzie po prostu chcą wiedzieć więcej i dokształcają się dla zabawy i satysfakcji, jaką daje wiedza.

Idea kształcenia ustawicznego zyskała ogromną popularność w świecie zachodnim. Skąd sukces takiego podejście? Pomysł uzasadniony jest naturalną zdolnością do przyswajania nowej wiedzy i ciekawością cechującą każdego człowieka. Stąd m. in. rozpowszechnianie Uniwersytetów Trzeciego Wieku i innych inicjatyw mających na celu popularyzację nauki wśród ludzi dojrzałych. Uczenie się stało się swoistą modą i sposobem na spędzanie wolnego czasu. Jeśli ktoś pozostaje nieprzekonany, powinien przejrzeć listę korzyści z kształcenia ustawicznego - zawiera ona bowiem ważne pozycje, oto kilka z nich.

Kształcenie ustawiczne pomaga w pełni rozwijać naturalne zdolności

Każdy z nas ma wrodzone naturalne zdolności, które odkrywa dzięki doświadczeniom i przyswajaniu nowych informacji. Nierzadko zdarza się, że talent odkrywa się przez przypadek - im więcej zdobędzie się wiedzy i umiejętności, tym większe są szanse na odnalezienie tego, w czym jest się naprawdę dobrym i co daje wiele radości. 

Uczenie się otwiera umysł

Integralną częścią kształcenia ustawicznego jest swobodna wymiana poglądów wśród starszych „uczniów". Słuchanie i branie udziału w dyskusjach stymuluje umysł. Szukanie argumentacji wspierającej dany punkt widzenia aktywizuje pracę umysłu i skłania do wysiłku intelektualnego. Poza tym słuchanie uzasadnień innych przekonań otwiera na nowe sposoby myślenia i upodobania.

Nauka czyni mądrym

Być może oponować tu będą ci, którzy uważają, że tzw. życiową mądrość zdobywa się poza murami jakiejkolwiek szkoły. Trudno jednak zaprzeczyć, że poszerzanie wiedzy, także tej książkowej, nie ma tu żadnego wpływu. Dzięki nowym informacjom z rozmaitych dziedzin łatwiej jest zrozumieć otaczający świat i mające w nim miejsce zjawiska. A lepsze rozumienie rzeczywistości z pewnością jest jedną z głównych składowych mądrości.

Powszechność wiedzy czyni świat lepszym

Nabytą wiedzę wykorzystuje się w codziennym życiu, nawet jeśli dotyczy ona z pozoru niszowych dziedzin. Oto przykład - ktoś nie zaznajomiony z filozofią, nie przypuszcza, że powiedzenie, iż coś jest na „swoim miejscu" ma źródło w arystotelesowskiej metafizyce. Jak to się przekłada na czynienie świata lepszym? Posiadanie wiedzy stanowi skuteczne zabezpieczenie przed oszustwami i demagogią. Rozpowszechnianie rzetelnych informacji przyczynia się do poszerzania umiejętności oceny prawdy i fałszu. To ma bezpośrednie przełożenie na postrzeganie problemów społecznych, ekonomicznych, legislacyjnych. Trudniej jest manipulować wyedukowanymi społeczeństwami.

Kształcenie się pozwala zaakceptować nieuchronne zmiany

Wbrew powiedzeniu, że „nie da się nauczyć starego psa nowych sztuczek", uczenie się poszerza horyzonty i modyfikuje dotychczasowy sposób na życie. To ma o tyle dobre skutki, że świat nie stoi w miejscu, a my jesteśmy świadkami nieustannych zmian. Wiedza sprawia, że łatwiej je zaakceptować i przystosować się do nowych realiów

Kształcenie ustawiczne pomaga poznać nowych przyjaciół i nawiązać wartościowe relacje

Niektórzy lubią być sami, ale nikt nie chce czuć się samotnym. W dojrzałym wieku zaś trudniej o nawiązywanie nowych znajomości ze względu na uporządkowany tryb życia i rutynowy modus operandi. Zdobywanie nowej wiedzy wymaga pewnych modyfikacji w codziennym działaniu. Owszem, można się dokształcać w domowym zaciszu, ale zwykle uczenie się wymaga pewnej instytucjonalizacji zapewniającej systematyczność i programowe postępowanie. Uczestnictwo w zajęciach na UTW, spędzanie czasu w bibliotekach i zapisanie się na rozmaite kursy to okazja do spotkania nowych ludzi i aktywności także w życiu towarzyskim.

Źródło: www.edukacja.senior.pl

 
Konsultacje z rodzicami PDF Drukuj

Dnia 12.01.2015r. ( poniedziałek) w godz. 15.00 - 16.00 - konsultacje dla rodziców.

Serdecznie zapraszamy.

 
NIE ZWALNIAJMY DZIECI Z LEKCJI WF! PDF Drukuj

Od 1992 r. funkcjonuje w Polsce system opieki zdrowotnej nad uczniami, którego istotę stanowi włączenie rodziców do działań na rzecz zdrowia dzieci. Konsekwencją tych zabiegów jest obowiązująca od 1994 r. rezygnacja z wymagania w szkole zaświadczenia lekarskiego jako dokumentu usprawiedliwiającego absencję ucznia. Przepis ten

 
Konsultacje z rodzicami PDF Drukuj

Harmonogram konsultacji z rodzicami

w roku szkolnym 2014/2015

1. 06 października 2014 r. godz. 15:00 – 16.00

2.  03  listopada 2014 r. godz. 15:00 -16.00

3. 01 grudnia 2014 r. godz. 15:00 -16.00

4. 12 stycznia 2015 r. godz. 15:00 -16.00

5. 02  marca 2015 r. godz. 15:00 – 16.00

6. 13 kwietnia 2015 r. godz. 15:00 – 16.00

7. 04  maja 2015 r. godz. 15:00 – 16.00

8. 01 czerwca 2015 r. godz. 15:00 -16.00

 


Strona 6 z 7
Aktualności Dla rodziców
Reklama
free pokerfree poker

INTERNET XXI WIEKU

Reklama

Deklaracja dostępności

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Kalendarz


Dzisiaj jest: Niedziela
23 Stycznia 2022
Imieniny obchodzą
Emerencja, Ildefons, Jan, Klemens,
Maria, Rajmund, Rajmunda, Wrócisława

Do końca roku zostało 343 dni.
Zodiak: Wodnik

Kto nas odwiedza

Naszą witrynę przegląda teraz 187 gości 

© 2010 Zespół Szkół w Garbnie.

Zawartość serwisu jest chroniona prawami autorskimi.

Licznik odwiedzin

Dodatki na stronę