Bajeczne Słuchowisko

Dostęp do audiobooków jest bezpłatny, wystarczy wejść na stronę www.bajecznesluchowisko.pl i dokonać rejestracji w prawym górnym rogu strony. Wówczas zyskujemy dostęp do audiobooków z lekturami z zakładki "Lekturowy Zakątek".
Napisz pierwszy komentarz
PDF Drukuj
 
KLASOWY TEATRZYK

Podczas zdalnego nauczania uczniowie klasy 1 SP w Garbnie realizowali tematykę związaną z teatrem. W czasie lekcji online pierwszoklasiści dowiedzieli się, jak wygląda i gdzie znajduje się najbliższy teatr, kto w nim pracuje i jak należy zachować się w teatrze. Poznali i obejrzeli różne rodzaje lalek teatralnych: kukiełki, pacynki, marionetki i lalki cieniowe. Z uwagi na to, że wizyta w teatrze w obecnym czasie jest niemożliwa, pierwszoklasiści  postanowili sami wykonać własne lalki teatralne i wcielić się w role aktorów. Przedstawili online własny teatrzyk kukiełkowy. Wystawili baśń pt. "Kopciuszek" w trochę zmienionej formie. W rolę głównej bohaterki świetnie wcieliła się Lena, a onieśmielonego księcia grał Adam. W sposób odważny i humorystyczny zaprezentował się kowboj Andrzej czyli  Mikołaj, który również pojawił się w baśni. O wrażeniach z balu opowiadała siostra Fruzia, grana przez Julkę, a w rolę złej macochy Kruelli wcieliła się Maja. Wszyscy zaś pozostali uczestnicy przedstawienia (Księżniczka Eliza, Książę Michał, Królewna Śnieżka, Roszpunka, Olaf, Tola,  Pani Kwiatek, Księżniczka Kati, Król Julian, Anielka, Józio i Dziewczynka) pięknie tańczyli podczas balu przy dźwiękach muzyki poważnej Piotra Czajkowskiego. To był pierwszy, ale jakże udany występ. Zabawy teatralne trwały jeszcze długo. Przeniosły się także do domów rodzinnych, gdzie pierwszoklasiści wraz  ze swoimi rodzicami i rodzeństwem w sposób ciekawy i wesoły spędzali długie jesienne wieczory.

Joanna Saik - nauczycielka klasy 1

Napisz pierwszy komentarz
PDF Drukuj
 
ŚWIĘTA TUŻ TUŻ

O tym, że małymi kroczkami zbliżają się najpiękniejsze święta w roku wiedzą na pewno pierwszoklasiści ze Szkoły Podstawowej w Garbnie. W przeddzień wizyty Świętego Mikołaja uczniowie klasy 1 przygotowali w swoich domach buty, po to by rano 6 grudnia znaleźć w nich miły upominek. I tak też się stało. O tym, co otrzymali opowiadali podczas zdalnej lekcji w dniu 7 grudnia 2020r. Wychowawczyni klasy 1 tego dnia zaprezentowała uczniom film opowiadający historię Świętego Mikołaja - biskupa Miry. Dzieci rozwiązywały także online ciekawe mikołajkowe zagadki. Pierwszoklasiści wysłuchali nagrania i uczyli się słów "Piosenki o Mikołaju". Na zakończenie zajęć pokolorowali portret Świętego Mikołaja i przesłali zdjęcia ukazujące ich w mikołajkowych przebraniach.

Wych.Joanna Saik

Napisz pierwszy komentarz
PDF Drukuj
 
13 grudnia 2020 – trzydziesta dziewiąta rocznica wprowadzenia STANU WOJENNEGO w Polsce.

W dniu 13 grudnia 1981 roku stojący na czele komunistycznego państwa polskiego generał Wojciech Jaruzelski wprowadził w Polsce stan wojenny. Jego decyzja została potwierdzona specjalnym dekretem Rady Państwa. Dekret był wydany wbrew obowiązującemu prawu, ponieważ konstytucja zakazywała wydawanie takich dokumentów w czasie trwania obrad sejmu. Jednocześnie ukonstytuowała się Wojskowa Rada Ocalenia Narodowego, na której czele stanął Jaruzelski. Stan wojenny nie został wprowadzony w ostatniej chwili, ponieważ był przygotowywany przez Sztab Generalny Wojska Polskiego i Ministerstwo Spraw Wewnętrznych już od października 1980 roku.

Wprowadzenie stanu wojennego w Polsce komuniści uzasadniali załamaniem gospodarczym kraju, groźbą anarchii, wojny domowej i przejęcia władzy przez NSZZ „Solidarność”. Warto zauważyć, że od 1989 generał Jaruzelski zaczął głosić, że istniało realne zagrożenie interwencją wojsk Układu Warszawskiego oraz że wywierano na niego presję ze strony władz ZSRR. W rzeczywistości stan wojenny miał na celu obronę istniejącego systemu poprzez rozbicie i zlikwidowanie „Solidarności” jako wielkiej siły społecznej niezależnej od władzy komunistycznej. Historycy polscy już siedem lat temu ustalili, że wbrew twierdzeniom Jaruzelskiego, to on osobiście domagał się interwencji sowieckiej w naszym kraju, na co strona radziecka się nie zgodziła, ponieważ państwo to było w tym czasie zaangażowane militarnie w wojnę w Afganistanie (1979-1989).

Na podstawie dekretów Rady Państwa i rozporządzeń Rady Ministrów ograniczono podstawowe prawa obywatelskie, m.in. aresztowano lub internowano łącznie ponad 10 tysięcy osób, w tym przewodniczącego Solidarności Lecha Wałęsę, zawieszono, a następnie rozwiązano wszystkie związki zawodowe, zdelegalizowano część organizacji społecznych, zakazano strajków, zmilitaryzowano podstawowe dziedziny gospodarki (komunikację, telekomunikację, górnictwo, energetykę i ponad 100 największych przedsiębiorstw przemysłowych), wprowadzono komisarzy wojskowych do zakładów pracy i instytucji państwowych, zakazano zmian miejsca pobytu obywateli bez zezwolenia władz administracyjnych, przerwano, później jawnie kontrolowano łączność telefoniczną na okres od kilku tygodni do kilku miesięcy, zawieszono wydawanie wielu dzienników i czasopism, emitowano tylko programy I radia i telewizji, wprowadzono godzinę milicyjną oraz cenzurę korespondencji. Stosowano także tryb doraźny w postępowaniu sądowym oraz przeprowadzono polityczno-ideologiczną weryfikację niektórych grup zawodowych (dziennikarzy, nauczycieli, sędziów).

Jednym z zadań stanu wojennego było opanowanie podstawowych ogniw Solidarności przez tajnych współpracowników Służby Bezpieczeństwa (z zamiaru tego wycofano się). Część działaczy Solidarności, którzy uniknęli aresztowania, organizowała strajki w większości wielkich przedsiębiorstw i inne formy, głównie biernego, oporu społecznego (bojkot państwowych środków masowego przekazu, głównie telewizji) oraz odbudowała w podziemiu struktury NSZZ „Solidarność” (zakładowe i regionalne, a w kwietniu 1982 roku  powstała Krajowa Komisja Koordynacyjna). Rozwinął się podziemny drugi obieg wydawniczy i niezależne od władz państwowych życie kulturalne wspierane przez Kościół katolicki. Władze państwowe zwalczały organizacje i instytucje podziemne: strajki okupacyjne i demonstracje uliczne pacyfikowały z użyciem specjalnych oddziałów MO (ZOMO) i ciężkiego sprzętu wojskowego.

Bilans stanu wojennego to łącznie kilkadziesiąt osób zabitych,  zamordowanych lub zmarłych w wyniku pobicia, m.in. w dniu 16 grudnia 1981 roku zastrzelono 9 górników w Kopalni Wujek w Katowicach, a w dniu 31 sierpnia 1982 roku trzech demonstrantów w Lubinie. Wiele tysięcy osób aresztowano i skazano na kary więzienia lub grzywny, pozbawiono pracy, a także zmuszano do składania tzw. deklaracji lojalności wobec władz państwowych. Wśród internowanych prowadzono akcję werbunku na tajnych współpracowników Służby Bezpieczeństwa i namawiano do emigracji. Prowadzono kampanię propagandową uzasadniającą wprowadzenie stanu wojennego i atakującą „Solidarność”. Represjonowanym osobom pomocy udzielał Kościół katolicki: powstał Prymasowski Komitet Pomocy Osobom Pozbawionym Wolności i ich Rodzinom oraz lokalne komitety w diecezjach i parafiach.

Przeciwko wprowadzeniu stanu wojennego wystąpiły USA i inne państwa zachodnie, które wprowadziły sankcje ekonomiczne oraz rozpoczęły akcję informacyjno-propagandowa. Działalność „Solidarności” wspierały centrale związków zawodowych, m.in. AFL-CIO oraz Międzynarodowa Organizacja Pracy. W wielu krajach (głównie RFN, Francja, Włochy, Holandia, państwa skandynawskie) tworzył się spontaniczny ruch poparcia dla Solidarności i potężna akcja pomocy charytatywnej dla ludności Polski.

31 grudnia 1982 roku stan wojenny został zawieszony, a 22 lipca 1983 roku odwołany, przy zachowaniu części represyjnego ustawodawstwa.

Mariusz Sak

Źródło: Internet

Napisz pierwszy komentarz
PDF Drukuj
 
Mikołajki u najmłodszych

Napisz pierwszy komentarz
PDF Drukuj
 


Strona 8 z 142
Aktualności Aktualności
Reklama
free pokerfree poker

INTERNET XXI WIEKU

Reklama

Deklaracja dostępności

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Kalendarz


Dzisiaj jest: Piątek
18 Czerwca 2021
Imieniny obchodzą
Efrem, Elżbieta, Gerwazy, Leonia,
Marek, Marina, Paula

Do końca roku zostało 197 dni.
Zodiak: Bliźnięta

Kto nas odwiedza

Naszą witrynę przegląda teraz 336 gości 

© 2010 Zespół Szkół w Garbnie.

Zawartość serwisu jest chroniona prawami autorskimi.

Licznik odwiedzin

Dodatki na stronę