Dzień Kredki w Zerówce

Napisz pierwszy komentarz
PDF Drukuj
 
Obchody Ogólnopolskiego Dnia Praw Dziecka

20 listopada to wyjątkowy dzień – rocznica uchwalenia Konwencji o prawach dziecka. Jest to moment, w którym uwaga wszystkich kierowana jest na dzieci i ich prawa. Tak też było w tym roku pomimo tego, że trwa pandemia, a dzieci ze szkoły podstawowej przebywają w domu i uczą się zdalnie. Wychowawczynie klas 1-3 tego dnia przeprowadziły w swoich klasach zajęcia online, podczas których rozmawiały z dziećmi na temat ich praw wykorzystując do tego różnorodne pomoce: filmy, prezentacje, piosenki. Także dzieci z oddziałów przedszkolnych rozmawiały ze swoimi paniami na temat praw dziecka podczas zajęć w przedszkolu. Zapisane na kartkach PRAWA DZIECKA zostały pięknie wyeksponowane w ich sali tworząc adekwatną do tematu dekorację. Mamy nadzieję, że obchody tego dnia przyczyniły się do poznania lub przypomnienia sobie praw, które mają dzieci.

Barbara Starukiewicz

Napisz pierwszy komentarz
PDF Drukuj
 
Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka.
PDF Drukuj
 
Szkoła do hymnu

Podobnie jak w roku ubiegłym, także i w obecnym roku szkolnym   nasza szkoła wzięła  udział w akcji MEN „Szkoła do hymnu”. Ze względu na ograniczenia wynikające ze stanu epidemii tegoroczna akcja „Szkoła do hymnu” miała nieco odmienny charakter. Uczniowie i nauczyciele śpiewali hymn przede wszystkim w sposób wirtualny, łącząc się ze sobą za pomocą różnych komunikatorów. W budynku szkoły punktualnie o godz. 11:11  dzieci z oddziałów przedszkolnych, uczniowie uczęszczający do szkoły ubrane pięknie w strój galowy z kotylionem przypiętym do bluzki , dyrekcja,  obecni nauczyciele i pracownicy  odśpiewali „Mazurka Dąbrowskiego”. Tak jak powiedział minister MEN - Przemysław Czarnek –„ Hymn to wielki symbol naszego narodu, wielki symbol naszej państwowości, naszej niepodległości. To taki bukiet kwiatów dla naszej niepodległości”.

Dziękujemy wszystkim , którzy pomimo ograniczeń włączyli się do akcji.

Barbara Starukiewicz

Napisz pierwszy komentarz
PDF Drukuj
 
11 LISTOPADA – NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI.

W wyniku trzech zaborów (1772, 1793, 1795) państwo polskie zostało wymazane z mapy Europy. Pomimo licznych powstań, nie udało się doprowadzić do odzyskania niepodległości. Dopiero światowy konflikt, w którym wzięły udział wszystkie mocarstwa zaborcze, stał się szansą na niepodległość. W I wojnie światowej Rosja stanęła naprzeciw sojuszu Niemiec i Austro-Węgier. W rezultacie również na ziemiach Polski wytworzyły się stronnictwa prorosyjskie i proaustriackie. Orientację prorosyjską reprezentowali ludzie związani z Ligą Narodów i endecją (Narodowa Demokracja) z Romanem Dmowskim na czele. Za głównego przeciwnika uznawali oni Prusy. Koncepcja proaustriacka narodziła się w oparciu o Polską Partię Socjalistyczną z Józefem Piłsudskim na czele. Z powodu szerszej autonomii w Galicji, planowali oni wprowadzenie własnych sił zbrojnych do Królestwa Polskiego, a następnie wybuch powstania przeciwko Rosji. Na wyzwolonych terenach miał powstać zalążek państwa polskiego, które stopniowo miało odzyskać dawne terytorium.

Po wybuchu wojny Piłsudski zaproponował Austrii pomoc wojskową poprzez wywołanie powstania w Królestwie Polskim. Już w 1914 granicę z Rosją przekroczył pierwszy polski oddział – Pierwsza Kadrowa Kompania Strzelców. Wysiłki Piłsudskiego były jednak nadaremne – ludność miała dość zrywów i nie udało się wywołać powstania. Postanowiono zatem stworzyć Legiony Polskie. Brały one czynny udział w walce na frontach I wojny światowej. W przypadku endecji działalność polityczna nie przyniosła rezultatów, utworzono co prawda komitety obywatelskie i Komitet Narodowy Polski, ale Rosjanie zignorowali je. Pierwszym widocznym efektem działalności politycznej był Akt 5 listopada. Proklamował on ”samodzielne Królestwo Polskie”, utworzone z ziem zaboru rosyjskiego. Oczywiście chodziło jedynie o zachęcenie Polaków do walki przeciwko Rosji, a deklaracja była tylko wabikiem na rekrutów. Powstały jednak początki organizacji państwa w postaci Tymczasowej Rady Stanu pełniącej funkcję rządu.

Kolejnym przełomem była rewolucja w Rosji. Władze rewolucyjne postanowiły możliwie dużo obiecać, a potem po ustabilizowaniu się sytuacji ”renegocjować”. Powstały nowe polskie jednostki: Dywizja Strzelców Polskich (IV 1917), I Korpus Polski (VII 1917) oraz armia polska we Francji (VI 1917). Kiedy Polacy mieli już własne siły, zbrojne państwa centralne zauważyły zagrożenie. Polskie jednostki miały złożyć przysięgę wierności. W wyniku odmowy rozwiązano I i III brygadę legionów, a żołnierzy internowano. Piłsudski znalazł się w Magdeburgu. Ponieważ państwa centralne pokonały Rosję, Polacy przestali być potrzebni jako samodzielny naród. Spowodowało to spadek zainteresowania sprawą polską. Jednakże Rosja, podpisując traktat brzeski, spowodowała zerwanie wszelkich zobowiązań zachodnich aliantów. Teraz to państwom Ententy zaczęło zależeć na silnej Polsce. Ponadto polskie oddziały w armii austriackiej zbuntowały się, a przez Królestwo Polskie przetoczyła się fala strajków.

Koniec I wojny spowodował chaos w całej Europie. Na terenach zaborczych rozpoczęło się spontaniczne rozbrajanie wycofujących się oddziałów niemieckich. Polacy oczywiście od razu rozpoczęli od walki politycznej między sobą. Powstawały liczne ośrodki polskie w miastach. Powołanie Tymczasowego Rządu Ludowego Republiki Polskiej w nocy 6-7 listopada 1918 spowodowało ustabilizowanie się sytuacji. Przełomowym momentem było przybycie do Warszawy Piłsudskiego 10 listopada 1918r. Został on mianowany naczelnym dowódcą wojska polskiego. Politycy w kraju porozumieli się wreszcie z przebywającym na emigracji rządem Dmowskiego i utworzono rząd z Jędrzejem Moraczewskim na czele. Wydał on dekret 22 listopada mianujący Piłsudskiego Tymczasowym Naczelnikiem Państwa. Skupiając pełnię władzy w jednym ręku udało się ustabilizować sytuację w kraju. Było to praktyczne uzyskanie niepodległości, potwierdzone następnie w licznych walkach zarówno na Ukrainie, jak i w wojnie z bolszewikami. Wywalczone ziemie zostały później przyznane naszemu państwu. Warto na koniec podkreślić, że w latach 1918 – 1921 Polacy walczyli o granice swojego państwa w Powstaniu Wielkopolskim (1918-1919), trzech Powstaniach Śląskich (1919 – 1921) oraz w wspomnianej już wojnie z bolszewicką Rosją (1919-1921).

Jutro, w dniu 11 listopada 2020 roku, uczcijmy ich pamięć !

(źródło:  www.polskiedzieje.pl)

 

Mariusz Sak

Napisz pierwszy komentarz
PDF Drukuj
 


Strona 10 z 142
Aktualności Aktualności
Reklama
free pokerfree poker

INTERNET XXI WIEKU

Reklama

Deklaracja dostępności

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Kalendarz


Dzisiaj jest: Piątek
18 Czerwca 2021
Imieniny obchodzą
Efrem, Elżbieta, Gerwazy, Leonia,
Marek, Marina, Paula

Do końca roku zostało 197 dni.
Zodiak: Bliźnięta

Kto nas odwiedza

Naszą witrynę przegląda teraz 440 gości 

© 2010 Zespół Szkół w Garbnie.

Zawartość serwisu jest chroniona prawami autorskimi.

Licznik odwiedzin

Dodatki na stronę