Wesołych Świąt
PDF Drukuj
 
Kartka dla żołnierza - od serca dla serca

Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w akcji "Kartka dla żołnierza - od serca dla serca", która miała na celu stworzenie kartek i życzeń świątecznych dla żołnierzy pełniących służbę w ochronie granic Rzeczpospolitej, bo wielu z nich spędzi Święta z dala od swoich bliskich. Nasze kartki powędrowały do żołnierzy 2 Batalionu Zmechanizowanego w Giżycku. Otrzymaliśmy piękne podziękowania.

Napisz pierwszy komentarz
PDF Drukuj
 
Konkurs plastyczny

Na początku grudnia w naszej szkole odbył się konkurs plastyczny na "Najładniejszą Kartkę Świąteczną". Wpłynęło bardzo wiele przepięknych kart i komisja stanęła przed nielada wyzwaniem nagrodzenia najlepszych. Dyplomy w trzech kategoriach wiekowych powędrowały do:

W KAT. PRZEDSZKOLE

MALWINY CIS ZA ZAJĘCIE I MIEJSCA

IGI MYŚLAK ZA ZAJĘCIE II MIEJSCA

SZYMONA POŁCIA ZA ZAJĘCIE III MIEJSCA

W KAT. KLAS I-III

JULII GAGDZIŚ ZA ZAJĘCIE I MIEJSCA

EMILA KIETLIŃSKIEGO ZA ZAJĘCIE II MIEJSCA

SZYMONA STEFANIAKA ZA ZAJĘCIE II MIEJSCA ex aequo

MARTYNY SIKORY ZA ZAJĘCIE III MIEJSCA

PIOTRA KACZMARCZYKA ZA ZAJĘCIE III MIEJSCA ex aequo

W KAT. KLAS IV-VIII

MILENY LASEK ZA ZAJĘCIE I MIEJSCA

SZYMONA OPALACHA ZA ZAJĘCIE II MIEJSCA

MILENY CHRUŚCIŃSKIEJ ZA ZAJĘCIE III MIEJSCA

MAI GASZCZYŃSKIEJ ZA ZAJĘCIE III MIEJSCA ex aequo

ZUZANNY BARANOWSKIEJ WYRÓŻNIENIE

Jak zapowiedziała Pani Joanna Saik po powrocie do szkoły laureatom konkursu wręczy nagrody .

Napisz pierwszy komentarz
PDF Drukuj
 
Wielki konkurs Rzecznika na najciekawsze prace plastyczne o prawach dziecka

W związku z Ogólnopolskim Dniem Praw Dziecka, obchodzonym corocznie 20 listopada, ustanowionym uchwałą Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej 7 listopada 2014 r. dla upamiętnienia 25. rocznicy przyjęcia przez Zgromadzenie Ogólne ONZ Konwencji o prawach dziecka, Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak ogłosił konkurs dla wszystkich szkół podstawowych i ponadpodstawowych na najciekawsze prace plastyczne o tematyce związanej z prawami dziecka.

Uczniowie naszej szkoły wykonywali prace poświęcone tej tematyce. Najciekawsze rysunki zdaniem komisji konkursowej wykonali:

Oliwia Puczel  kl. 7,

Lasek Milena kl. 7,

Zuzanna Baranowska kl. 6.


Zwyciężczyniom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów w kolejnym etapie konkursu.

Napisz pierwszy komentarz
PDF Drukuj
 
13 grudnia 2021 – czterdziesta rocznica wprowadzenia STANU WOJENNEGO w Polsce.

W dniu 13 grudnia 1981 roku stojący na czele komunistycznego państwa polskiego generał Wojciech Jaruzelski wprowadził w Polsce stan wojenny. Jego decyzja została potwierdzona specjalnym dekretem Rady Państwa. Dekret był wydany wbrew obowiązującemu prawu, ponieważ konstytucja zakazywała wydawanie takich dokumentów w czasie trwania obrad sejmu.

Jednocześnie ukonstytuowała się Wojskowa Rada Ocalenia Narodowego, na której czele stanął generał Jaruzelski. Stan wojenny nie został wprowadzony w ostatniej chwili, ponieważ był przygotowywany przez Sztab Generalny Wojska Polskiego i Ministerstwo Spraw Wewnętrznych już od października 1980 roku.

Wprowadzenie stanu wojennego w Polsce komuniści uzasadniali załamaniem gospodarczym kraju, groźbą anarchii, wojny domowej i przejęcia władzy przez NSZZ „Solidarność”. Warto zauważyć, że od 1989 generał Jaruzelski zaczął głosić, że istniało realne zagrożenie interwencją wojsk Układu Warszawskiego oraz że wywierano na niego presję ze strony władz ZSRR.

W rzeczywistości stan wojenny miał na celu obronę istniejącego systemu poprzez rozbicie i zlikwidowanie „Solidarności” jako wielkiej siły społecznej niezależnej od władzy komunistycznej. Historycy polscy już siedem lat temu ustalili, że wbrew twierdzeniom Jaruzelskiego, to on osobiście domagał się interwencji sowieckiej w naszym kraju, na co strona radziecka się nie zgodziła, ponieważ państwo to było w tym czasie zaangażowane militarnie w wojnę w Afganistanie (1979-1989).

Na podstawie dekretów Rady Państwa i rozporządzeń Rady Ministrów ograniczono podstawowe prawa obywatelskie, m.in. aresztowano lub internowano łącznie ponad 10 tysięcy osób, w tym przewodniczącego Solidarności Lecha Wałęsę, zawieszono, a następnie rozwiązano wszystkie związki zawodowe, zdelegalizowano część organizacji społecznych, zakazano strajków, zmilitaryzowano podstawowe dziedziny gospodarki (komunikację, telekomunikację, górnictwo, energetykę i ponad 100 największych przedsiębiorstw przemysłowych).

Wprowadzono komisarzy wojskowych do zakładów pracy i instytucji państwowych, zakazano zmian miejsca pobytu obywateli bez zezwolenia władz administracyjnych, przerwano, później jawnie kontrolowano łączność telefoniczną na okres od kilku tygodni do kilku miesięcy, zawieszono wydawanie wielu dzienników i czasopism, emitowano tylko programy I radia i telewizji, wprowadzono godzinę milicyjną oraz cenzurę korespondencji. Stosowano także tryb doraźny w postępowaniu sądowym oraz przeprowadzono polityczno-ideologiczną weryfikację niektórych grup zawodowych (dziennikarzy, nauczycieli, sędziów).

Jednym z zadań stanu wojennego było opanowanie podstawowych ogniw Solidarności przez tajnych współpracowników Służby Bezpieczeństwa (z zamiaru tego wycofano się). Część działaczy Solidarności, którzy uniknęli aresztowania, organizowała strajki w większości wielkich przedsiębiorstw i inne formy, głównie biernego, oporu społecznego (bojkot państwowych środków masowego przekazu, głównie telewizji) oraz odbudowała w podziemiu struktury NSZZ „Solidarność” (zakładowe i regionalne, a w kwietniu 1982 roku  powstała Krajowa Komisja Koordynacyjna).

Rozwinął się podziemny drugi obieg wydawniczy i niezależne od władz państwowych życie kulturalne wspierane przez Kościół katolicki. Władze państwowe zwalczały organizacje i instytucje podziemne: strajki okupacyjne i demonstracje uliczne pacyfikowały z użyciem specjalnych oddziałów MO (ZOMO) i ciężkiego sprzętu wojskowego.

Przeciwko wprowadzeniu stanu wojennego wystąpiły USA i inne państwa zachodnie, które wprowadziły sankcje ekonomiczne oraz rozpoczęły akcję informacyjno-propagandowa. Działalność „Solidarności” wspierały centrale związków zawodowych, m.in. AFL-CIO oraz Międzynarodowa Organizacja Pracy. W wielu krajach (głównie RFN, Francja, Włochy, Holandia, państwa skandynawskie) tworzył się spontaniczny ruch poparcia dla Solidarności i potężna akcja pomocy charytatywnej dla ludności Polski.

Bilans stanu wojennego to łącznie kilkadziesiąt osób zabitych,  zamordowanych lub zmarłych w wyniku pobicia, m.in. w dniu 16 grudnia 1981 roku zastrzelono 9 górników w Kopalni Wujek w Katowicach, a w dniu 31 sierpnia 1982 roku trzech demonstrantów w Lubinie. Wiele tysięcy osób aresztowano i skazano na kary więzienia lub grzywny, pozbawiono pracy, a także zmuszano do składania tzw. deklaracji lojalności wobec władz państwowych.

Wśród internowanych prowadzono akcję werbunku na tajnych współpracowników Służby Bezpieczeństwa i namawiano do emigracji. Prowadzono kampanię propagandową uzasadniającą wprowadzenie stanu wojennego i atakującą „Solidarność”. Represjonowanym osobom pomocy udzielał Kościół katolicki: powstał Prymasowski Komitet Pomocy Osobom Pozbawionym Wolności i ich Rodzinom oraz lokalne komitety w diecezjach i parafiach.

31 grudnia 1982 roku stan wojenny został zawieszony, a 22 lipca 1983 roku odwołany, przy zachowaniu części represyjnego ustawodawstwa.

Mariusz Sak

Napisz pierwszy komentarz
PDF Drukuj
 


Strona 2 z 150
Aktualności Aktualności
Reklama
free pokerfree poker

INTERNET XXI WIEKU

Reklama

Deklaracja dostępności

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Kalendarz


Dzisiaj jest: Niedziela
23 Stycznia 2022
Imieniny obchodzą
Emerencja, Ildefons, Jan, Klemens,
Maria, Rajmund, Rajmunda, Wrócisława

Do końca roku zostało 343 dni.
Zodiak: Wodnik

Kto nas odwiedza

Naszą witrynę przegląda teraz 201 gości 

© 2010 Zespół Szkół w Garbnie.

Zawartość serwisu jest chroniona prawami autorskimi.

Licznik odwiedzin

Dodatki na stronę